Co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

Narodziny malucha to piękna chwila dla każdej rodziny. Zaczyna się teraz czas, kiedy w pełni chcesz się skupić na nowej roli i na maleństwu, które właśnie pojawiło się w twoim życiu. Jeszcze tego nie wiesz, ale twoja córka lub syn wywróci dotychczasowy porządek do góry nogami. Pewnie zastanawiasz się, jak będzie wyglądał urlop po urodzeniu dziecka. Po pierwsze nie nastawiaj się na urlop w ścisłym tego słowa znaczeniu. Zaspokajanie potrzeb dziecka to czasem ciężka praca. Jesteś na dyżurze 24 godziny na dobę. Twój nowy „prezes” może wzywać cię o każdej porze dnia i nocy, będziesz wyrabiać nienormowane nadgodziny i być gotowa na spełnienie każdej zachcianki. Świat po narodzinach malucha to jednak także mnóstwo radości i bezwarunkowej miłości.
Wracasz do domu ze szpitala i zaczyna się załatwianie formalności.
Oto lista, którą warto przejrzeć:
1. Odebranie aktu urodzenia w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego tj. w miejscu urodzenia dziecka
2. Nadanie imienia – tę formalność także uda Ci się załatwić w urzędzie stanu cywilnego
3. Uzyskanie numeru PESEL – to sprawa, z którą pomoże Ci urząd miasta
4. Zameldowanie dziecka – dzieje się to automatycznie – szpital, w którym urodziło się dziecko wysyła zawiadomienie do odpowiedniego urzędu
5. Zgłoszenie dziecka do ZUS – dokonuje tego jeden z rodziców w swoim miejscu pracy w dziale personalnym (HR)
6. Wniosek o becikowe – jeśli to pierwsze dziecko, sprawdź czy spełniasz progi dochodowe. Jeśli to druga lub kolejna pociecha, wypełniasz wniosek online i po rozpatrzeniu wniosku pieniądze automatycznie przelewane są na twoje konto (pamiętaj, że każdego roku wniosek należy odnawiać!)
Co dalej? U swojego pracodawcy zgłaszasz fakt narodzin malucha i decydujesz jaką formę ma przybrać twój urlop po urodzeniu dziecka. Opcji jest kilka a wybór należy do Ciebie i twojego partnera.
Pewnie przeraża Cię teraz gąszcz formalności i jesteś trochę zmęczona całym zamieszaniem, ale spokojnie, przebrniesz przez to bez problemu.
Wystarczy zapoznać się z kilkoma terminami i wszystko stanie się jasne.
Ile trwa urlop macierzyński?
Jest on obowiązkowy i płatny. Ten urlop po urodzeniu dziecka trwa 20 tygodni w momencie, gdy urodziłaś jedno dziecko. W przypadku bliźniaków wzrasta do 31 tygodni.
Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?
Kobieta, która urodziła dziecko jest zobowiązana do wykorzystania 14 tygodni podstawowego urlopu, pod warunkiem, że pozostałe 6 tygodni będzie wykorzystane przez tatę.
Tata też może wybrać swój urlop po urodzeniu dziecka. Tzw. „tacierzyńskie” czyli urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie. Może być użyty w całości bądź w etapach po 1 tygodniu. Porozmawiaj z partnerem, jaki podział obowiązków chcecie ustalić. Czy potrzebujesz jego wsparcia w pełnym wymiarze od początku, czy może warto zachować wolne dni na późniejszy okres?
Następny termin, z którym musisz się zapoznać to urlop rodzicielski. To kolejna faza, zaraz po urlopie macierzyńskim. Trwa on 32 tygodnie co w całości daje 52 tygodnie urlopu, ale w przeciwieństwie do macierzyńskiego nie musi być wykorzystany w całości. Co istotne z urlopu rodzicielskiego może skorzystać zarówno mama jak i tata dziecka. Można go też podzielić cztery odcinki (nie krótsze niż 8 tygodni) a także zużyć do 6 roku życia dziecka. Konfiguracja zależy tylko od was.
Zarówno urlop macierzyński i rodzicielski są płatne. Warto wiedzieć, że można skorzystać z dwóch opcji. W momencie, gdy zdeklarujesz się na cały rok urlopu od razu, będzie wypłacone równomiernie 80 procent dotychczasowego wynagrodzenia. Możesz też dostawać 100 procent pensji przez pierwsze 20 tygodnia przez resztę urlopu 60 procent. Zastanów się jaki wariant będzie dla Ciebie optymalny.
Ostatnia forma urlopu, która można (ale nie trzeba) brać pod uwagę to urlop wychowawczy. Jest on opcjonalny, może trwać do 36 miesięcy i również być podzielony na mniejsze części (maksymalnie 5). Możesz skorzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Jest on bezpłatny.
Jak widać urlop po urodzeniu dziecka można ułożyć prawie w dowolny sposób. Co ważne tatusiowie dostają w obecnych czasach dużo więcej możliwości przebywania z dzieckiem niż kiedyś. Jest to szczególnie istotne w procesie nawiązywania więzi i zaczyna się zaraz po narodzinach malucha. Rodzice mogą nawet część urlopu spędzić jednocześnie.
Ostatnia kwestia, którą trzeba się zająć to dokumentacja.
Ponieważ pierwsza część urlopu macierzyńskiego jest obligatoryjna, nie są potrzebne żadne formularze. Należy jednak do pracodawcy dostarczyć skrócony odpis aktu urodzenia.
Aby otrzymywać 80 procent wynagrodzenia trzeba złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze najpóźniej do 14 dni po narodzinach dziecka. Pracodawca z pewnością dysponuje odpowiednim wnioskiem. Jeśli wiesz, jaką formę urlopu wybierzesz, warto skompletować dokumenty nawet przed porodem.
Jak widać istnieje szereg formalności, których należy dopełnić po porodzie. Urlop po urodzeniu dziecka to tylko jedna z nich. Wypełnienie papierków to jednak tylko chwila. Teraz zostało Ci tylko cieszyć się czasem spędzonym z twoim maleństwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here