Emigracja do Kanady: jak żyje i pracuje się w Kanadzie?

Wyjechanie do Kanapy do pracy nie jest tka proste jak emigracja z Polski do jednego z krajów Unii Europejskiej. Nie wystarczy jedynie paszport i bilet lotniczy. Konieczne jest uzyskanie wizy z pozwoleniem na pracę. Nie każdy może ją dostać. Trzeba spełnić szereg warunków. Nawet, gdy wszystkie spełnimy w 100 % i tak możemy otrzymać odmowę. Decyzja w kwestii przydzielania wiz jest uznaniowa. Jest tak samo trudno, jak w przypadku starań o pozwolenie na legalną pracę w USA.

Emigracja do Kanady a wiek
W przypadku Kanady bardzo ważne jest,ile mamy lat. Jeśli mniej niż 35, wtedy wyjazd do pracy jest prostszy niż wtedy, gdy mamy nieco więcej. Osoby młodsze mogą starać się o wizę IEC. Jeśli jesteśmy starsi, koniecznie musimy już sprawdzić, jak przebiega proces uzyskiwania wizy w zależności od tego, jakieś jest nasze doświadczenie zawodowe w kraju pochodzenia oraz w zależności od tego, jakie mamy wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

W skład Kanady wchodzi 10 prowincji. Znajdują się one na 3 tak zwanych terytoriach. Każda z prowincji jest dość autonomiczna co oznacza, że na każdej z nich jest nieco inne prawo, w tym prawo pracy. Z tego powodu trzeba jeszcze będąc w Polsce dokładnie wiedzieć, dokąd emigrujemy.

Praca w Kanadzie: który region kraju wybrać?
W zależności od tego, jaki styl życia chcemy obrać, tak trzeba sobie szukać pracy w Kanadzie. Jeśli wyjeżdżamy do Kanady po to, aby mieszkać w górach, wówczas praca w hotelarstwie będzie jak znalazł. Jest w miarę dobrze płatna, ale ciężka. Plusem jest tutaj to, że nie trzeba pracować w nocy, a nocleg i wyżywienie zawsze mamy z głowy: jest bezpłatne, smaczne i podane pod nos. Noclegi to oczywiście małe apartamenty na terenie hotelu. Z własną kuchnią i z własną łazienką.

Życie i praca w Kanadzie: konkurencja wśród imigrantów
Jeśli jednak jedziemy do Kanady, aby żyć podobnie jak w Warszawie, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wybranie do życia stolicy Kanady lub Vancouver. Dostajemy wówczas możliwość wyjazdów w góry, a jednocześnie szybki dostęp do oceanu. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że największe miasta w Kanadzie są drogie. Jest tam dobrze rozwinięty rynek pracy, ale jednocześnie też bardzo duża konkurencja wśród imigrantów. Okaże się więc, że znacznie łatwiej jest znaleźć pracę choćby w Niemczech niż w Kanadzie. Do Kanady bowiem zmierzają przybysze z całego świata. Nie tylko z biedniejszej części Europy, ale także z Meksyku i z całej Ameryki Południowej.

Rynek pracy w Kanadzie
Zanim emigrujemy do Kanady, prześledźmy, jak wygląda rynek pracy w tym kraju. Koniecznie sprawdźmy, jakie są płace minimalne w poszczególnych prowincjach. Płace minimalne wyglądają odmiennie nie tylko w zależności od tego, jaka jest prowincja, ale także zależnie od tego, której branży dotyczą. W gastronomii na przykład stawka minimalna za pracę może być zupełnie inna niż w hotelarstwie, co jest zdumiewające dla Polaków. Wynagrodzenie za pracę jest też bardzo odmiennie w różnych miastach: w stoicy kraju na tym samym stanowisku dostaniemy znacznie mniej niż w jednym z obrzeżnych miast na północy.

Szukanie mieszkania w Kanadzie
Polacy są przyzwyczajeni do tego, że w naszym kraju mieszkanie pod wynajem można znaleźć praktycznie w każdej chwili, a umowę na rok podpisać już na dwa dni po pierwszym spotkaniu z pośrednikiem. W Kanadzie niestety mieszkań jest mało. Standard jest niski, czynsze wysokie. Kwestia wynajmu mieszkań imigrantom jest trudna w tym kraju.

O czym trzeba wiedzieć wyjeżdżając do pracy w Kanadzie?
Kanada to kraj bardzo zbliżony do północy Europy. Zima może trwać tutaj bardzo długo, jest przygnębiająca. Osoby, które marzą o mieszkaniu u wybrzeży Oceanu w Kanadzie będą rozczarowane: tutaj jest zbyt zimno, aby się z niego cieszyć. Temperatura -20 stopni to codzienność w większości kanadyjskich dużych miast. Poza tym jest to kraj, w którym wyjątkowo dużo pada podczas lata.

Numer Identyfikacji Podatkowej – Kanada
Po przyjeździe do Kanady do pracy trzeba wyrobić sobie numer identyfikacji podatkowej – SIN. Jest to odpowiednik polskiego NIP-u. Bez niego nie można legalnie pracować. Aby dostać ten numer, koniecznie jest posiadanie pozwolenia na pracę. Potrzebne jest też posiadanie adresu. Jeśli adres jest tymczasowy (może to być nawet hostel), należy go podać, a w późniejszym terminie uaktualnić. Procedura przyznawania takiego numeru na szczęście trwa tylko kilka minut, wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie i nie jest możliwa do przeprowadzenia przez internet z Polski.

Kanada – konto w banku
Po wyrobieniu numeru Sin, trzeba założyć konto w tutejszym banku. Kanada to kraj, w którym chętnie pomaga się imigrantom. Warto wybrać największe banki w Kanadzie. Te mniejsze, działające lokalnie, mogą wymagać od nas kanadyjskiego dokumentu ze zdjęciem. Większe banki natomiast mają oferty dla świeżych imigrantów pracowniczych. Ciekawostką z perspektywy Polaka może być to, że bankowość w Kanadzie nie jest prawie darmowa, tak jak w Polsce. Każdego miesiąca zapłacimy sporo za prowadzenie konta, a jednocześnie bez niego nie będziemy mogli pobierać do ręki nigdzie wynagrodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here