Jak założyć firmę w Czechach?

Polscy przedsiębiorcy bardzo mocno cenią sobie możliwość zakładania własnych firm w Czechach. To właśnie w tym kraju postanawiają działać najczęściej te osoby, których nie stać na poprowadzenie normalnej firmy w ojczystym kraju. Polska, mimo iż nie należy do najbogatszych państw europejskich, od swoich mieszkańców sporo wymaga i praktycznie niczego im nie ułatwia – nawet zakładania takich firm, które choćby miały formę jednoosobowej działalności gospodarczej, i tak potrafią pochłaniać gigantyczne pieniądze, jakie mało kto w dzisiejszych czasach posiada. Założenie firmy w Czechach wydaje się być zatem doskonałym i przede wszystkim ekonomicznym pomysłem. Tak przynajmniej myślą o tym rozwiązaniu polscy biznesmeni, którzy mają już serdecznie dość opłacania przerażająco wysokich stawek, które cały czas ulegają zresztą maksymalizowaniu i są coraz gorsze dla biznesmenów, a jednocześnie coraz lepsze dla państwa. A jak założyć firmę w Czechach, by w tym kraju móc ją poprowadzić w sposób legalny i zgodny z obowiązującym tam prawem? Wystarczy posłuchać bardziej doświadczonych przedsiębiorców i skorzystać z ich rad i wskazówek. Niektórzy z nich nauczyli się już prowadzić swoje biznesy u naszych południowych sąsiadów, dlatego są w stanie pomóc innym ludziom w zakładaniu podobnych firm.

Dlaczego w Polsce tak rzadko zakładane są nowe firmy? Dlaczego, gdy już do tego dojdzie, przedsiębiorcy decydują się najczęściej na otwieranie jednoosobowych działalności gospodarczych, mimo iż wcześniej w planach mieli utworzenie prawdziwej spółki bądź gigantycznej korporacji? Nie trzeba znać się na tym wszystkim, by znaleźć właściwą odpowiedź na oba pytania. Bo jeśli nie wiadomo, o co chodzi, o chodzi przecież o pieniądze i niestety podobnie jest w tym przypadku. To one są największym problemem wszystkich przedsiębiorców działających na terenie naszego kraju. Podatki wynikające z prowadzenia własnych działalności potrafią być tak okrutnie wysokie, iż pożerają niemalże 1/3 całych dochodów firmy, dlatego ostatecznie nie ma ona jak i na czym zarobić – zwłaszcza jeśli jest to firma młoda, która póki co musi zdobywać dla siebie klientów. Polskich przedsiębiorców denerwują również sami urzędnicy. Gdy przyjdzie im do załatwiania jakichś spraw, stają się kłębkiem nerwów, bo wiedzą, że znowu czekają ich długie godziny w kolejkach do urzędów, a potem jeszcze dłuższe i jeszcze bardziej męczące rozmowy, z których nic nigdy nie wynika. Polski przedsiębiorca musi zmagać się z naprawdę wieloma problemami, dlatego oczywistością jest, że wolałby ich uniknąć. A Czechy w teorii dają mu taką możliwość. jako że są one jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, Polakom wolno jest otworzyć w nich własną działalność, rozpoczynając swoje „biznesowe” życie w bardziej przyjaznych warunkach. Co trzeba zrobić w tym celu? Po prostu wyjechać do naszych południowych sąsiadów i zapoznać się z panującymi u nich zasadami oraz samym prawem.

Jak założyć firmę w Czechach? Oczywiście nie każdy może to zrobić, ale większość Polaków będzie jednak miała taką możliwość. Do rejestrowania własnych działalności gospodarczych w tym kraju dopuszczani są po prostu wszyscy obywatele należący do Unii Europejskiej – czyli w tym także Polacy. Potencjalny kandydat na stanowisko prezesa nie może być jednak karany, dlatego musi okazać w urzędzie swoje zaświadczenie o niekaralności – wystarczy wyrobić je sobie w Polsce, a następnie przetłumaczyć ja język czeski bądź angielski. Niewielu początkujących biznesmenów wie jednak o tym, że by móc nie tylko otworzyć w Czechach firmę, ale jeszcze płacić obowiązujące w tym kraju podatki, należy najpierw złożyć w tej kwestii odpowiednią deklarację i uzyskać zgodę. W przeciwnym wypadku biznesmen dalej będzie podlegać polskiemu systemowi podatkowemu i mimo iż jego działalność teoretycznie powstanie w Czechach, tak naprawdę dalsze jej działania będą przeprowadzane w Polsce. Co zrobić, by to zmienić i skorzystać z niższych kosztów prowadzenia działalności? Trzeba po prostu udowodnić w urzędzie, że cała firma naprawdę jest prowadzona i kierowana w samych Czechach, a nie w Polsce.

Każdego, kto zastanawia się nad tym, jak założyć firmę w Czechach, na pewno zainteresuje to, jakie zalety może mieć takie rozwiązanie. A ma ich o dziwo całkiem sporo. Pierwszą z nich zaczęliśmy już powoli omawiać – chodzi tu o korzystniejszy i atrakcyjniejszy dla biznesmenów system podatkowy, dzięki któremu można zminimalizować swoje wydatki przy równoczesnym powiększaniu dochodów. Nie samymi podatkami biznesmen jednak żyje, dlatego dla niego znaczenie będzie mieć także wiele innych elementów. Przede wszystkim na spore uznanie zasługują… urzędnicy pracujący w Czechach! Na świecie znani są oni ze swojego przyjaznego podejścia do usługobiorców. Zawsze starają się pomagać biznesmenom, a przede wszystkim tym początkującym, niemalże razem z nimi współdziałając, a także umożliwiając im załatwianie większości spraw przez Internet. Są też na tyle wyrozumiali, że rzadko kiedy stosują jakieś specjalne kary czy pouczenia. To zawsze jest spore zaskoczenie dla Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here