Czy warto brać pożyczki przez neta?

Wiele osób ma potrzebę nagłego zaciągnięcia kredytu. Jednak na przeszkodzie stają często wygórowane wymagania, jakie banki stawiają przed klientem. W związku z tym coraz modniejsze stają się różnego typu instytucje oferujące produkty finansowe. Wśród nich pojawiła się także pożyczka pozabankowa przez internet. To bardzo ryzykowne narzędzie finansowe. Można na nim szybko skorzystać, ale także szybko stracić fortunę. Pierwszym problemem związanym z taką pożyczką jest kwestia treści umowy. Nie zawsze mamy możliwość uzyskania wytłumaczenia zawartych w niej zapisów oraz tego, co staje się od chwili jej zawarcia naszym prawem, a co obowiązkiem. Do tego dochodzi też trudność wiarygodności takiej instytucji. Grozi nam, przy tej okazji wiele wyłudzeń danych osobowych, takich jak kserokopia dowodu osobistego, numer PESEL czy dane personalne rodziców.
Do tego dochodzą kwestie prawne. Nie zawsze taka instytucja jest gdziekolwiek zarejestrowana, dlatego obrót z naszej strony taką gotówką, jaką dostalibyśmy od tej firmy, byłby bardzo podejrzany. A instytucja, zebrawszy wysokie odsetki, zawinie się szybko z nimi do jakiegoś raju podatkowego i ma wszystko w nosie. Dlatego należy wystrzegać się niesprawdzonych internetowych pożyczek pozabankowych.
Są jednak instytucje godne zaufania, zarejestrowane w Polsce i świadczące legalnie usługi finansowe. Wówczas można spokojnie na nich polegać. Wiemy też wtedy, że nasze dane będą przechowywane zgodnie z instrukcją RODO i nie wypłyną z firmy do jakiejś innej instytucji, powodując zaciągnięcie za czyjąś pomocą niechcianego kredytu.
Jednak i tu trzeba uważać. Nie każda szybko wzięta pożyczka będzie bezpieczna. Niektóre instytucje mogą w treści umowy zobowiązywać klienta do założenia dodatkowo jakiejś lokaty systematycznego oszczędzania albo rachunku maklerskiego. Niejednokrotnie taka umowa powiąże nas też z jakąś firmą ubezpieczeniową, co będzie generowało kolejne koszty. A tego przecież nie chcemy.
Dlatego szybka pożyczka, która ma być bezpieczna, nie istnieje. Trzeba poświęcić przynajmniej godzinkę na dogłębną analizę naszej umowy, instytucji, z jaką chcemy ją zawrzeć oraz własnej sytuacji finansowej i możliwości przyszłego spłacenia pożyczki. Szczególnie istotne dla nas będą zapisy związane z obowiązkami pożyczkobiorcy oraz postanowienia ogólne.
Jednak chyba dużo prościej pójść do znanego nam banku, w którym mamy już jakiś rachunek i tam wziąć atrakcyjną pożyczkę. Możliwe, e wówczas dostaniemy tam jakąś zniżkę oprocentowania ze względu na naszą aktywność w zakresie pozostałych produktów finansowych banku lub kasy. Do tego obsłuży nas żywy człowiek, wytłumaczy nam wszystko i odpowie na nasze pytania. Do tego wiemy, że nie wykorzysta naszych danych do żadnego przestępczego czynu, czy jakiegokolwiek celu niezgodnego z naszym.
Dodatkowym walorem wzięcia kredytu lub pożyczki w „naszym” banku jest też możliwość późniejszego załatwiania spraw w jednym miejscu, zamiast jeżdżenia nie wiadomo gdzie w celu obsługi naszej pożyczki i zmiany pewnych szczegółowych warunków transakcji.
Jednak co, jeśli są właśnie święta, a my potrzebujemy wybrać się z synem jachtem na Karaiby, bo tego od nas zażądał jako prezentu pod choinkę? Wówczas pozostaje nam wziąć taką pożyczkę przez internet. Jednak musimy zwrócić baczną uwagę na firmę, z którą podpisujemy umowę, przeanalizować swoją sytuację, wypisać wszystkie za i przeciw oraz wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Wśród tych firm mogą się też pojawić banki i parabanki. Warto wybrać taką instytucję w pierwszej kolejności. Jednak, jeśli jej warunki nie będą nam odpowiadać, bo za taką kwotę, jaką one proponują, kupimy jedynie model takiego jachtu do samodzielnego złożenia i ewentualnie podkład muzyczny z filmu o piratach z Karaibów, to pozostają nam jeszcze instytucje finansowe, które nie są bankami lub parabankami. I wówczas ta ostrożność musi być bardzo wzmożona, aby uniknąć wyżej opisanych nieprzyjemności.
Jeszcze jedną pułapką w takich sytuacjach bywa także namawianie takich instytucji poprzez reklamy do konsumpcyjnego stylu życia. To wytwarzanie w sposób sztuczny potrzeby zaciągnięcia pożyczki. Może tak się dziać poprzez wspieranie przemysłu rozrywkowego, turystyki, inwestycji ryzyka, zakładów bukmacherskich czy innych form aktywności generujących spore koszty.
Tak czy siak, pożyczka pozabankowa przez internet to z jednej strony przedsięwzięcie ryzykowne o charakterze finansowym, a z drugiej strony jednak cenne narzędzie spełniania marzeń niemalże z prędkością światła. Jednak wzięta w odpowiedniej instytucji może okazać się nie aż tak bardzo ryzykowna, a zaciągnięta od nieuczciwej firmy, może przerodzić się w bardzo trudny do przewidzenia scenariusz, w którym wątki radości są drastycznie przerywane gangsterskimi scenami, nacechowanymi brutalnością i przemocą. Tak może się stać, jeśli przez podpisanie trefnej umowy zadrzemy z prawem i będziemy musieli się ukrywać przed organami ścigania lub mafią finansową, chcącą odzyskać należne odsetki oraz raty zaciągniętego przez nas kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here