Doradca inwestycyjny może być mylnie odebrany

Dzisiejszy świat obraca się w dużej mierze wokół pieniądza. Włączając wieczorne wiadomości, słuchając radia w samochodzie pokonując drogę do pracy często można słyszeć o pieniądzach. Pieniądze przyjmują w tym przypadku różny wymiar – raz mówi się o dochodach budżetu państwa, innym razem dziennikarze narzekają na rosnącą inflację, a jeszcze kiedy indziej można usłyszeć o wzrastającej od nowego roku płacy minimalnej. Te wszystkie informacje mają wydźwięk pieniężny.
Nic dziwnego, że pieniądze odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Potrzebujemy ich aby kupować jedzenie, spełniać swoje marzenia, realizować się, a nawet edukować. Mówi się, że w Polsce edukacja jest darmowa. Po części jest to prawda, jednak zdecydowanie przeważa tutaj tuszowanie pewnych faktów. Dziecko idąc do szkoły potrzebuje różnych przyborów, materiałów edukacyjnych – to wszystko kosztuje.
W powyższym przypadku można pójść nieco szerzej. Rodzice często chcą, aby ich pociecha rozwijała się na wielu płaszczyznach. Zwykła edukacja szkolna nie wystarcza. W związku z tym wysyła się dziecko na wiele innych pozalekcyjnych zajęć. Taka forma edukacji kosztuje.
Co więcej, dziecko dorasta, ma wiele innych potrzeb. Idąc do szkoły, a potem na studia należy liczyć się z wieloma innymi dodatkowymi kosztami.
Powyższy przykład obrazuje w dość telegraficznym skrócie, że życie kosztuje. Abstrahując już od podstawowych codziennych czynności każdy ma jakieś hobby w którym chciałby się realizować. Jedne zainteresowania są droższe, inne tańsze. Wiele osób z pewnością jednak wie, jak drogie mogą być marzenia.
Przejdźmy teraz od powyższych przykładów do sytuacji, jaka panuje w gospodarce. Dzisiejszy poziom bezrobocia jest o wiele niższy niż kilka lat temu. Współcześnie bez pracy pozostaje zatem mniej osób niż w przeszłości. Nie warto z tym stwierdzeniem dyskutować – jest to oczywiście statystyka. Niższa stopa bezrobocia może wynikać po części z tego, że wiele osób nie rejestruje się w urzędach pracy, jeszcze inni wyjechali za granicę. Należy jednak domniemać, że Ci drudzy wyjechali po to, aby pracować, w związku z czym zarabiają pieniądze.
Każdy w swoim życiu chce osiągnąć pewien stopień niezależności. Pracuje, odkłada pieniądze, aby mieć pewne zabezpieczenie finansowe. W wielu przypadkach osoby mające pewne oszczędności trzymają je w popularnej skarpecie. Przysłowiowa skarpeta w dzisiejszych czasach nie oznacza, że ktoś trzyma tylko i wyłącznie pieniądze w domu. Również gromadzenie środków finansowych na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym doprowadza do sytuacji, w której pieniądz realnie traci na wartości. Takie rachunki bankowe nie są oprocentowane, a jeżeli są, to wysokość tego oprocentowania jest znikoma. Procesy inflacyjne doprowadzają do tego, że w perspektywie kilku lat za tą samą kwotę jesteśmy w stanie kupić mniejszą ilość produktów. W związku z tym każdy powinien zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze. Warto rozważyć inwestycję pieniędzy.
Z pojęciem inwestycji często wiąże się doradca inwestycyjny. Wiele osób słysząc stwierdzenie doradca inwestycyjny ma od razu negatywne skojarzenia. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Co ciekawe, większość osób, które zostałyby zapytane o to, kto to jest doradca inwestycyjny udzieliłoby błędnej odpowiedzi.
Powyżej wspomniano o pojęciu inwestycji. Inwestycje jako tako są uważane za przekazanie środków finansowych na rzecz przyszłych, niepewnych zysków. Oznacza to, że inwestycje są obarczone ryzykiem. Osoby chcące zarobić na własnych oszczędnościach muszą dokładnie zastanowić się gdzie i na ile są w stanie „zamrozić” pieniądze. Dodatkowo, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ryzyko każdy jest w stanie zaakceptować. Każdy ma bowiem własny poziom awersji do ryzyka wynikający z indywidualnych cech charakteru. Nie każdy jest w stanie zaryzykować. Owszem, większe ryzyko wiąże się niejednokrotnie z potencjalnie większym zarobkiem. Niemniej jednak w przypadku niepowodzenia należy liczyć się z wyższą stratą niż w przypadku bezpiecznych alternatyw.
Odnosząc się do pojęcia inwestycji przeciętny Kowalski skojarzy sobie, że dobrą osobą, która będzie służyć mu pomocą jest doradca inwestycyjny. Owszem, jest to po części prawda. W niektórych miejscach pracy osoby zajmujące się takim doradztwem są tak nazywane. Niekiedy określenie, że taka osoba to doradca inwestycyjny jest prawdą.
Niemniej jednak w praktyce doradca inwestycyjny to osoba, która zdała stosowny egzamin organizowany regularnie przez Komisję Nadzoru Finansowego i uzyskała uprawnienia do wykonania takiego zawodu. W praktyce doradca inwestycyjny zajmuje się zdecydowanie trudniejszymi zagadnieniami inwestycyjnymi takimi jak zarządzanie ryzykiem, czy zarządzanie funduszem inwestycyjnym. Oznacza to, że takie osoby często nie mają kontaktu z klientem indywidualnym, niemniej jednak w dużej mierze odpowiadają za pieniądze, które powierzają im takie osoby, Ich zadaniem jest wypracowanie satysfakcjonującej stopy zwrotu przy zadanym poziomie ryzyka, a nie jak często powszechnie się uważa doradzanie klientom w placówkach bankowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here