Jak przygotować się do wakacji za granicą?

W 2018 roku aż 7,5 miliona Polaków spędziło urlop za granicą. Jeśli w trakcie nadchodzących wakacji dołączysz do tego grona, przygotuj się doskonale do wyjazdu, by uniknąć przykrych niespodzianek i nie marnować czasu. Na co zwrócić uwagę?

Dokumenty podróżne i kontrola graniczna

Zagraniczny wyjazd wiąże się oczywiście z szeregiem formalności. Poruszając się po terenie Unii Europejskiej wystarczy nam ważny dowód osobisty. Podobnie jak w trakcie wyjazdu do niektórych pobliskich krajów, na przykład popularnych wśród rodzimych turystów Gruzji czy Albanii. Z kolei niektóre dalsze i bliższe podróże, choćby na Ukrainę, do Maroko, czy do Tajlandii wymagają paszportu, lecz nie jest potrzebny zakup wizy. Wybierając się w bardziej egzotyczne kierunki należy sprawdzić zasady wjazdu do tych państw i z wyprzedzeniem dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Przed wyjazdem warto sprawdzić także ważność dokumentów. Ponadto na niektórych lotniskach bilety lotnicze mogą wymagać wydrukowania, a odprawa online nie jest dostępna. Osobną sprawę stanowi przewóz leków, gotówki czy alkoholu i tytoniu. Lepiej zapoznać się w tej kwestii z miejscowym prawem.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Nasze bezpieczeństwo i zdrowie w trakcie podróży to kluczowy aspekt. W Europie raczej nie spotkają nas poważniejsze zagrożenia, ale w przypadku egzotycznych podróży, zwłaszcza do krajów tropikalnych, warto pomyśleć o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach, między innymi na tężec, dur brzuszny czy wirusowe zapalenie wątroby. W przypadku zachorowania, leczenie na miejscu może okazać się niezwykle kosztowne, a tym bardziej transport do kraju. Z kolei w kwestiach bezpieczeństwa najlepiej zasięgnąć informacji na stronie MSZ.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Trudno wyobrazić sobie wizytę zagraniczną, zwłaszcza poza Unią Europejską bez stosownego ubezpieczenia. Wystarczy przykład wspomnianych już chorób tropikalnych. Bez ubezpieczenia jesteśmy narażeni na niezwykle kosztowne leczenie. Warto pamiętać, że zdecydowana większość ubezpieczycieli pokrywa jego koszty wyłącznie, gdy klient posiada ważne szczepienie na wspomniane choroby. Polisa powinna ponadto ubezpieczać nas od następstw wypadków i pokrywać koszty akcji ratowniczej. Osobnym elementem polisy jest ewentualne uprawianie sportu, szczególnie wyczynowego. Jeszcze inny rodzaj polis dotyczy wyjazdu do pracy. Zanim wybierzemy ubezpieczenie na wyjazd za granicę, należy szczegółowo zapoznać się z OWU. Poszczególne oferty mogą znacząco się od siebie różnić, dlatego najlepiej porównać je przy pomocy kalkulatora online.

Prosty research kraju docelowego

Zwłaszcza w dalsze podróże organizowane na własną rękę nie warto ruszać „w ciemno”. Różnice kulturowe, z których nie zdajemy sobie sprawy, mogą w niektórych krajach stanowić barierę lub wpędzić nas kłopoty. Dotyczy to szczególnie krajów muzułmańskich, gdzie dużą wagę przywiązuje się do obyczajowości i religii. W niektórych państwach i regionach niedopuszczalne jest na przykład spożywanie alkoholu, a ogromne kontrowersje może wzbudzić nieodpowiedni strój. Z kolei w krajach Dalekiego Wschodu możemy bez świadomości urazić miejscowych, na przykład odwiedzając domy i świątynie w obuwiu. Takich przykładów z całego świata jest wiele, tym bardziej przed wyjazdem należy wykonać odpowiedni research, którego przeprowadzenie znacząco ułatwia internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here