Jak wygląda szukanie pracy w Angili?

Czy wyjazd do pracy do Anglii jest nadal opłacalny?
Wiele osób zastanawia się, czy w dobie kryzysu związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z unii Europejskiej jest jeszcze opłacalny. Czy rynek pracy nie jest już przepełniony imigrantami? Czy warunki pracy nie są obecnie gorsze niż jeszcze piętnaście lat temu? Odpowiedź zwykle jest prosta: w Anglii nadal zarabia się znacznie więcej niż w Polsce. Pensja podstawowa nadal rośnie. Obecnie jest to około 8 funtów netto na godzinę. Mimo że wartość funta obecnie jest nieco niższa niż kilka lat temu, to jednak nadal pensja w Anglii jest wyższa trzykrotnie niż w Polsce.

Ile zarabia się w Anglii?
Obecnie więc pensja podstawowa wynosi około 1300 funtów brytyjskich. O tym, czy wyjazd do Anglii do pracy będzie opłacalny, decyduje szereg innych czynników. Miedzy innymi koszty życia w konkretnej miejscowości. W Londynie jest niesamowicie drogo, nawet jeśli mieszkamy wyłącznie na przedmieściach. Zdecydowanie bardziej opłacalny jest wyjazd do miejscowości turystycznych i praca tam, gdzie będziemy mieli zapewniony nocleg za darmo lub za minimalne pieniądze. Tak jest w pracy w hotelarstwie. Pokojówki, kelnerki i kucharze pracujący w hotelach mogą liczyć na bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie w hotelowej kuchni. Dzięki temu, większość tego, co zarobią, mogą odkładać, jeśli ich wyjazd ma charakter wyłącznie zarobkowy.

Jaką pracę można znaleźć w Anglii?
Obecny rynek pracy jest znacznie bardziej zapełniony imigrantami niż dekadę temu. Dlatego konkurencja przy ubieganiu się o prace jest większa. Nadal jednak w Anglii poszukiwaniu są pracownicy, zwłaszcza w sektorze usług oraz w budowlance. Obecnie jednak, gdy imigrantów jest więcej, bardziej liczy się umiejętność posługiwania się na co dzień płynnym angielskim. Osoby, które nie znają języka wyjeżdżając do Anglii muszą pogodzić się z tym, że na początku będą sprzątać lub po prostu zmywać w restauracji. Często także na imigrantów czeka praca w magazynie lub w rolnictwie oraz w szklarniach.
Na szczęście, z drugiej strony, Anglicy przekonali się, że Polacy są dobrymi pracownikami umysłowymi i coraz chętniej zatrudniają ich przy pracach biurowych. Praca za granicą anglia umysłowa (ubezpieczenia, banki, szkoły) jest coraz bardziej dostępna dla Polaków. Aby jednak znaleźć zatrudnienie w tym sektorze, trzeba znać język angielski w stopniu wyższym niż B2.

Szukając pracy w Anglii należy być świadomym tego, że tamtejsi pracodawcy cenią sobie najbardziej doświadczenie zdobyte właśnie w Anglii – nawet ot najgorsze. Powie im ono więcej niż najlepsze nawet doświadczenie w Polsce. Dlatego koniecznie trzeba zacząć od czegokolwiek, jeśli mamy trudności na początku z językiem i w ogóle z zaadaptowaniem się do warunków pracy na angielskim rynku.

Czy można jechać do Londynu w ciemno?
Opowieści o tym, że można do Londynu wyjechać mając 1000 zł w kieszeni i już następnego dnia mieć pracę można włożyć między bajki. Życie w Londynie jest bardzo drogie. Wynajęcie sobie podstawowego lokum na start – na okres poszukiwania pracy – jest bardzo drogie i trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 3,5 tyś zł za absolutne minimum w zakresie komfortu. Szukanie pracy może potrwać tydzień, ale może też przedłużyć się nawet do miesiąca. Czasami też może okazać się, że po dwóch tygodniach pracy musimy z niej zrezygnować, bo coś nam tam nie pasuje. Szef może być agresywny, pracownicy mogą dawać nam najgorsze zajęcia lub po prostu możemy nie radzić sobie z językiem. Trzeba być przygotowanym na takie sytuacje nie tylko psychicznie, ale przede wszystkim finansowo.

Jak szukać pracy w Anglii?
Pracę można znaleźć jeszcze przed wylotem: szukając w internecie. Trzeba jednak posiadać angielski numer telefonu. Pracodawca, który widzi w CV polski numer rzadko zdecyduje się oddzwonić. Dodatkowo, warto wiedzieć, że pracę w Anglii zdobywa się z dnia na dzień w gastronomii, w magazynach oraz w handu. Pracodawca po przeczytaniu naszego resume będzie chciał rozmawiać z nami prawdopodobnie jak najszybciej – bez czekania, aż przylecimy z Polski.

Praca za granicą: konto w banku, internet i bilety
Rozpoczynając pracę w Anglii, musimy mieć numer identyfikacji podatkowej angielski. Konieczne jest też posiadanie konta w angielskim banku. Warto również mieć bilet na komunikację miejską na dłuższy okres czasu, a także dobre połaszenie z internetem w telefonie. Bez tego trudno będzie nam poruszać się po mieście.

Jak dostać się do Anglii?
W Polsce istnieją firmy transportowe, które wożą pracowników z Anglii do Polski i odwrotnie. Trasa autobusu wiedzie przez największe polskie miasta i tam należy stawić się z bagażami. Można przewieźć zwykle do dwóch dużych walizek bagażu na jedną osobę. Bilet kosztuje około 500 zł w jedną stronę. Zdecydowanie taniej jest latać do Anglii tanimi liniami lotniczymi. W zimie na przykład można dostać się z Gdańska, Lublina, Krakowa, Poznania do Anglii za niecałe 50 zł w jedną stronę. Jeśli lądujemy w Londynie, należy doliczyć ok. 60 zł na dojazd z lotniska do centrum miasta. Jeśli chcemy lecieć samolotem z dużym bagażem rejestrowanym, należy dopłacić około 60 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here