Najtańsze konto bankowe

Wybór określonego konta bankowego nigdy nie jest łatwy. Postaramy się jednak przedstawić całą sprawę w taki sposób, by każdy mógł samodzielnie znaleźć najlepsze konto w banku dla siebie, a przede wszystkim najmniej kosztowne. Trzeba bowiem tutaj jasno sobie powiedzieć, że szczególnie ważne jest to, by nie płacić dużo za posiadanie konta. Już sam fakt, że dajemy bankowi obracać naszymi pieniędzmi, powinien być wystarczającym powodem do tego, byśmy w zamian za to raczej coś otrzymywali, a nie musieli jeszcze do całego interesu dopłacać. Najtańsze konto bankowe nie jest łatwo znaleźć, ale za chwilę mamy nadzieję, że pokażemy jak w łatwy sposób można tego właśnie dokonać. Wcale też nie oznacza to poszukiwań przez bardzo długie dni czy tygodnie, bo korzystając z odpowiednich narzędzi – które za chwilę szerzej opiszemy – będzie możliwe znalezienie swojego wymarzonego typu konta łatwo, szybko i bez zbędnych problemów. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury naszego poradnika, który mamy nadzieję, że pomoże nam to osiągnąć.

Rozpocznijmy od samych korzeni. Konto w banku oznacza tak naprawdę umowę o prowadzenie rachunku, na który wpłacamy określoną ilość pieniędzy, a bank te pieniądze dla nas przechowuje. Oczywiście może tymi pieniędzmi obracać, jednak bez narażania nas na ryzyko. Dlatego za nasze wpłacone środki ktoś na przykład może otrzymać kredyt, bądź coś w tym rodzaju. Bank otrzymuje od kredytów odsetki i w ten sposób zarabia. Jeżeli mamy konto oszczędnościowe lub oddajemy środki na lokatę, to możemy nawet zarobić na tym całym interesie. Najtańsze konto bankowe może być więc nie tylko prawie darmowe lub całkowicie darmowe, ale może nawet zarabiać na siebie. W ten sposób możemy otrzymywać odsetki, które wydamy na dowolny cel. Jest to coś naprawdę bardzo dobrego, jednak wiele banków zamiast dawać nam coś w zamian za fakt, że trzymamy tam pieniądze, to jeszcze obciąża nas opłatami. Dlatego też napisaliśmy ten poradni, który mamy nadzieję pomoże nam znaleźć odpowiedni bank dla siebie.

Teraz zajmijmy się samymi poszukiwaniami konta. Zakładamy więc, że powinno być ono absolutnie darmowe, lub całkowicie darmowe. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby mogło jeszcze na siebie zarabiać, ale powiedzmy, że nie jest to może w tym momencie najważniejsze. Do kwestii lokat i kont oszczędnościowych przejdziemy bowiem za krótką chwilę. A więc by znaleźć najtańsze konto bankowe, najlepiej jest po prostu bezpośrednio porównywać ofertę każdego banku. Nie patrzmy jednak na ofertę przedstawioną w materiałach prasowych i reklamowych, ulotkach i tym podobnych. Tam będzie przedstawiony życzeniowy obraz, który niekoniecznie jest później zgodny z rzeczywistością. By dowiedzieć się, co dany bank naprawdę oferuje, powinniśmy sprawdzić jego Tabelę Opłat i Prowizji (w skrócie TOiP). To tam znajdziemy najbardziej istotne dane, które będą interesować bezpośrednio nas. Jednak wcale nie jest tak łatwo to zrobić, ponieważ tabele opłat i prowizji pisane są najczęściej bardzo zawiłym językiem.

Jak więc mamy sobie radzić z tak zawiłymi i niezrozumiałymi informacjami, jakie większość banków przedstawia w swoich dokumentach dotyczących opłat i prowizji? Otóż najlepiej skorzystać ze specjalnych stron internetowych, które prowadzą porównania ofert kont bankowych. Wydaje się to najbardziej logicznym wyjściem z sytuacji. Dzięki temu sami nie będziemy musieli czytać setek stron zawiłych i pokręconych informacji, z których ciężko przeciętnemu Kowalskiemu wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. Wydaje się wręcz czasami, że jest co celowe działanie niektórych banków, by ukryć opłaty, które mogą być nakładane na klientów pod pewnymi warunkami. Tymczasem uważamy, że najtańsze konto bankowe to takie, które nie tylko ma niskie opłaty, lub prawie nie ma ich wcale. Ale jest to przede wszystkim takie konto, które nie ma żadnych zawoalowanych obciążeń finansowych i nie okaże się na przykład, że po roku czy dwóch zostanie nam naliczona opłata za korzystanie choćby z karty płatniczej, a my będziemy tym niesamowicie zdziwieni.

Na końcu powiemy jeszcze kilka słów o kontach oszczędnościowych. Otóż są one bardzo ciekawe, bo za wpłacone tam pieniądze otrzymujemy odsetki co miesiąc. Konto więc może zarabiać na siebie i na opłaty, które generuje konto główne, jak i karta do niego (jeśli takie opłaty są). Jednocześnie na koncie oszczędnościowym nie tracimy odsetek, jeśli wypłacimy z niego pieniądze, możemy też w każdej chwili wpłacić tam dodatkowe środki. Jeśli mamy więc trochę oszczędności, to dobrze byłoby wykorzystać ten fakt, bo dzięki temu nasze najtańsze konto bankowe będzie jeszcze zarabiać na siebie. Mamy nadzieję, że dobrze opisaliśmy całą procedurę poszukania najtańszego konta w banku i dzięki temu wielu z naszych czytelników będzie w stanie z niej łatwo skorzystać. Pamiętajmy więc, że najtańszych kont najlepiej szukać na stronach internetowych, które prowadzą bieżące podrównania opłat w bankach. Wiedzmy też, że żaden bank nie robi nam łaski, jeśli zwalnia nas z jakichś opłat lub też ich na nas nie nakłada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here