Pomysły na ciekawą pracę

Przede wszystkim należy zapomnieć o czymś takim, jak idealne stanowisko. Po pierwsze dlatego, że ludzie są różni. Co za tym idzie reprezentują odmienny cech, oczekiwań i pragnień. To co dla jednego będzie pracą marzeń, innemu wyda się prawdziwą mordęgo. Poza tym nawet uwielbiania praca niekiedy męczy. Zwłaszcza wtedy gdy do codzienności wkrada się rutyna, a wykonywane obowiązki nie dają okazji do rozwoju czy mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami. W takiej sytuacji osoby bardziej niecierpliwe zaczynają się zastanawiać, jak znaleźć dobrą pracę w innymi miejscu. Ci bardziej wytrwali decydują się najpierw poszukać wyzwań na już sprawowanym stanowisku. Zawsze można zdecydować się na jakiś kurs czy porozmawiać z szefem o dostępnych możliwościach. Alternatyw jest sporo, ale w czasach tak zwanego rynku pracownika rotacje pomiędzy firmami są dosyć spore. Eksperci zajmujący się na co dzień rynkiem pracy zapowiadają, że trend ten utrzyma się przez kolejnych kilkanaście miesięcy. Co będzie później? Trudno orzec, na pewno wszyscy planujący zmianę czy poszukiwanie pracy powinni zająć się tym już teraz.

Praca szyta na miarę
Każda praca może być satysfakcjonująca. Wszystko zależy od tego, czego oczekuje osoba ją wykonująca. Przykładowo obsługiwanie parkingowego szlabanu wielu wyda się zupełnie nieambitną i nudną czynnością. A jednak niektórzy odnajdują się w pracy, która pozwala im na czytanie książek w godzinach pracy, rozmowy przez telefon czy serfowanie po sieci. Podobnie jest z pracą fizyczną i umysłową. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Grunt to poznać swoje indywidualne predyspozycje, zastanowić się nad oczekiwaniami. Można też spróbować wyobrazić sobie swój idealny dzień. Co chciałoby się podczas niego robić? Byle odpowiedzią nie było: mieć urlop.

Praca, do której chce się chodzić
Wbrew temu, co często słyszy się w Polsce, praca może być przyjemnością. Niestety miliony rodaków tracą miesiące i lata na wykonywanie obowiązków, które zupełnie nie odpowiadają ich kompetencjom, predyspozycjom czy marzeniom. Zdarza się nawet, że ludzie zarabiają znacznie poniżej swoich możliwości. Skąd taka postawa? Otóż przeraża ich zmiana. Nie zastanawiają się, jak znaleźć dobrą pracę, ponieważ czują się względnie bezpiecznie tam gdzie są. Taka strategia czasami się sprawdza. Najczęściej zaczyna jednak w pewnym momencie zawodzić samego zainteresowanego. Człowiek potrzebuje bowiem nowych bodźców i wyzwań. Nieliczne jednostki potrafią znaleźć je w życiu prywatnym. Bywa to jednak trudne, zwłaszcza po całym dniu pracy. Dlatego to właśnie obowiązki służbowe warto potraktować jako pole do popisu. Znalezienie wymarzonej, a przynajmniej lepsze pracy, bywa wyzwaniem. Zmusza do opuszczenia swojej strefy komfortu i udania się w nieznane. Jednak to właśnie takie wędrówki dostarczają najwięcej pozytywnych emocji. Pozwalają też przekonać się, ile jest się wartym. Nie tylko jako pracownik, ale głównie jako człowiek. Zmiany na ogół wychodzą na lepsze. A nawet jeśli tak się nie stanie, to przy okazji ich wdrażania można się czegoś nauczyć. Chociażby dowiedzieć się, czego się dla siebie nie chce. Polscy pracodawcy obecnie walczą o klientów. Znalezienie pracy nie było tak proste od zmiany ustroju w kraju przed trzydziestu laty.

W poszukiwaniu wymarzonego stanowiska
Jak znaleźć dobrą pracę? Można to zrobić na wiele sposobów. I najlepiej skorzystać co najmniej z kilku dróg jednocześnie. W pierwszej kolejności należy odświeżyć życiorys. Jeżeli dawno nie pojawiły się w nim nowe pozycje, być może nadszedł czas na uzupełnienie kompetencji. Program kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych jest obecnie bardzo bogaty. Bez trudu znajdzie się coś adekwatnego do branży czy wymarzonego stanowiska. W międzyczasie warto też poinformować krewnych oraz znajomych o zamiarze zmiany pracy. Trudno przewidzieć, kto natknie się na interesującą ofertę. Samemu także nie opłaca się spoczywać na laurach. W licznych poradnikach jak znaleźć dobrą pracę można natknąć się na zachętę do wysyłania cv. Nawet do tych firm, które aktualnie nie prowadzą rekrutacji. Czasami osoby z kadry korzystają z takich gotowych podań w sytuacji pojawienia się wolnej posady czy stworzenia nowego stanowiska. Pracodawcy doceniają odwagę i zapał do działania. Jeżeli ktoś biernie czeka w domu, aż praca sama do niego przyjdzie, to może mieć problem z powrotem na rynek pracy.

Kiedy szukać pracy?
Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy jeszcze ma się pracę. Stała wypłata sprawia, że kandydat może bardziej przebierać w ofertach. Nie stresuje się tak bardzo brakiem odpowiedzi od rekrutujących czy kolejnymi odmowami. Pewnym wyzwaniem może być co prawda wygospodarowanie czasu na rozmowy kwalifikacyjne, ale dla chcącego nic trudnego. W dotychczasowej pracy można wziąć wolne lub umówić się z rekrutującym w dogodnej obu stronom porze dnia. I ostatnia wskazówka, właśnie teraz warto szukać lepszej pracy. Polska gospodarka ma się bardzo dobrze, a bezrobocie jest najniższe od wielu lat. To także dobry czas na negocjowanie z pracodawcami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here