Ręce, które leczą

Fizjoterapia to nauka o bardzo długim i bardzo starym rodowodzie, choć nie od zawsze funkcjonuje pod tą samą nazwą. Początki tej nauki z zakresu rehabilitacji medycznej sięgają aż czasów starożytnych. Współczesny jej kształt jednak, jak i pojęcie pod którym ją znamy, ukształtowały się dopiero w dwudziestym wieku. Wcześniejszą jej nazwą była bowiem gimnastyka lecznicza.

Dziś fizjoterapia jest rodzajem wiedzy praktycznej, dzięki której może istnieć możliwość wykorzystania reakcji organizmu ludzkiego na bodźce naturalne. Dzięki temu można z powodzeniem niwelować dolegliwości, jakie towarzyszą pacjentowi podczas jego choroby, jak również i zapobiegać jej postępowaniu i nawrotom. Dlatego też nie jest to kierunek studiów dla każdego bez wyjątku.

Żeby bowiem studiować fizjoterapię, trzeba wykazać się naprawdę świetną kondycją fizyczną – gdyż w planie zajęć kierunku występuje naprawdę sporo godzin wychowania fizycznego a do tego otwartością na ludzi. Fizjoterapeuta bowiem to zawód wymagający niezwykle bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem, a do tego ogromnej dozy cierpliwości, delikatności i odporności emocjonalnej. Nie jest to zatem zawód dla każdego. Jeśli jednak spełniasz te predyspozycje, myślę, że powinieneś – lub powinnaś zainteresować się szerzej studiami na kierunku fizjoterapii.

Ważne jest to, że jeśli już zdecydujesz się na studia na tym kierunku, to masz wybór. I to bardzo szeroki. Fizjoterapię można bowiem studiować na naprawdę szerokim spektrum różnorodnych uczelni, od szkół medycznych począwszy, poprzez akademie wychowania fizycznego, aż po różnego rodzaju akademie, szkoły i uniwersytety prywatne. Wybór jest więc naprawdę ogromny.

Wiadomym jest, że fizjoterapia jest dziedziną naprawdę wymagającą. Wymaga ona bowiem rozległej wiedzy i znacznych umiejętności. Stąd też program tych studiów obejmuje nie tylko zaznajamianie się z teorią rehabilitacji, ale także z jej stroną praktyczną. Dlatego też zajęcia, prowadzone na uczelni w ramach tego kierunku to zarówno wykłady, jak i ćwiczenia. To nie wszystko jednak. Studentów czekają także obowiązkowe praktyki we wszelkiego rodzaju placówkach opieki zdrowotnej oraz różnorodne zajęcia w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. Jest więc ciężko, ale ciekawie. Fizjoterapia to kierunek studiów bardzo ściśle związany z szeroko pojęta nauką o człowieku oraz medycyną, dlatego też będziesz – jako student – uczęszczał na różnego rodzaju zajęcia, wśród których można wymienić chociażby anatomię prawidłową człowieka, biochemię, biofizykę, biologię medyczną, farmakologię, filozofię, fizykoterapię, genetykę, masaż leczniczy, pedagogikę, pedagogikę specjalną, prawo, protetykę i ortotetykę, sport osób niepełnosprawnych oraz wiele, wiele innych ciekawych zagadnień. Jak więc widać, to bardzo szeroki zakres tematyczny, którego gruntowne opanowanie bez wątpienia pomoże ci w uzyskaniu zatrudnienia w takich miejscach, jak placówki prywatne, sanatoria i szpitale, a także przy pracy z osobami niepełnosprawnymi i sportowcami.

Co powinieneś robić, aby dostać się na studia fizjoterapeutyczne? Przede wszystkim jeszcze przed wyborem przedmiotów maturalnych zdecydować się na konkretną uczelnię. To powinno doskonale przygotować cię do procesu rekrutacji oraz zwiększyć twoje szanse na pozytywny przebieg związanych z nią procedur. Przekonasz się także dzięki temu, że nie masz ewentualnych barier, które będą dla ciebie przeszkodą przy podejściu do wszelkich egzaminów sprawnościowych. Jakie natomiast przedmioty maturalne liczą się najbardziej? Przede wszystkim biologia i język polski. Jeśli się do nich należycie i naprawdę porządnie przyłożysz, drzwi wielu uczelni oferujących fizjoterapię staną przed tobą otworem. A gdy już zostaniesz absolwentem kierunku, pozyskasz wiedzę z zakresu biologii medycznej, diagnozowania funkcjonalnego, fizjoterapii klinicznej, masażu leczniczego i planowania rehabilitacji. A także z wielu innych przydatnych zagadnień.

Gdzie zaś możesz pracować po ukończeniu fizjoterapii? Możliwości jest wiele. Na pewno znajdziesz zatrudnienie w domach opieki, gabinetach masażu, hospicjach, klubach sportowych – jako fizjoterapeuta sportowy, prywatnych placówkach ochrony zdrowia, sanatoriach a także szpitalach.

Na koniec chciałem ci poradzić, abyś wpisał w wyszukiwarkę frazę „studia fizjoterapia”, czy jakoś tak, jak ci wygodnie, żeby samemu zasięgnąć szerszej informacji. Ale mam dobry humor, więc wykonam część pracy za ciebie. I podam ci listę uczelni, na których możesz studiować fizjoterapię. To taki drobny prezent, na zachętę. Łap więc.

A oto one: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Bydgoska Szkoła Wyższa, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Opolska, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi oraz Społeczna Akademia Nauk w Warszawie.

To tyle informacji, więc życzę ci powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here