mieszkania

Ceny wynajmy mieszkań w tym czasie stoją w miejscu. Stawki zatrzymały się na wielkości zbliżonej do tej z początku roku. Takie badania wynikają z raportu Expandera i Rentier.io. Autorzy badań wzięli pod uwagę 27 665 ogłoszeń cen najmu z ogłoszeń internetowych w dniach od 1 do 31 lipca 2020 r. Niczym zaskakującym jest fakt, że pierwsze miejsce pod względem wysokości cen zajmuje Warszawa. Najtaniej mieszkanie kupimy w Toruniu, ale do tego jeszcze wrócimy. Jak wyglądają ceny mieszkań za metr kwadratowy w 12 największych miastach w Polsce? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/wynajem-mieszkania-cena-za-metr-w-najwiekszych-miastach/

Ceny mieszkań za metr kwadratowy

Za wynajem mieszkana w stoicy zapłacimy 54 zł za m2, w Toruniu natomiast jest wydatek wynoszący 30 zł za m2. – tyle trzeba zapłacić w stolicy za wynajem m2. Przy porównywaniu ceny należy jednak mieć na uwadze to, że poziom dochodów w poszczególnych miastach jest bardzo zróżnicowany. W raporcie możemy przeczytać, że: ,,Po uwzględnieniu tego faktu najdroższy najem jest w Białymstoku. Po jego opłaceniu, parze o przeciętnych dochodach zostaje na życie 4672 zł.Sytuacja wygląda inaczej w Katowicach, Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Tam po opłaceniu kosztu najmu na życie zostaje ponad 7000 zł.

Najem mieszkania w 12 największych miastach w Polsce

Autorzy sporządzili raport, z którego wynika ile trzeba zapłacić za najem 50 metrowego mieszkania w 12 wybranych miastach. Porównali też dochody osiągane w tych miastach.

Dla wygody obliczeń przyjęli, że łączne dochody pary najemców to dwukrotność średniej pensji w danym mieście.

(Koszt najmu to stawki bez opłat licznikowych i administracyjnych. Dochód netto wyliczono w oparciu o dane GUS za I kw. 2020 r.)

W dłuższej perspektywie czasu znaczenie mają możliwe do uzyskania dochody, a dokładniej to ilość pieniędzy, które zostaną nam po opłaceniu mieszkania.

Tu najlepiej wypadają:

  • Katowice – 7 550 zł,
  • Gdańsk – 7339 zł,
  • Warszawa – 7090 zł,
  • Kraków – 7000 zł.

W tym ujęciu najgorzej wygląda sytuacja w:

  • Białymstoku – 4672 zł,
  • Lublinie – 5440 zł,
  • Łodzi – 5606 zł.

Tabela przedstawiająca porównanie kosztów najmu i dochodów

pastedGraphic.png

 

Kolejność przedstawiona w raporcie powyżej może ulec zmianie. Powodem tego jest test rynku najmu, do którego dojdzie zapewne w najbliższych miesiącach wraz z zaostrzeniem się sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W niektórych miastach popyt na najem w dużym stopniu generowany był przez studentów, obecnie mogą one przeżyć ciężkie czasy. Spora ilość uczelni ogłosiła już, że zajęcia w  semestrze zimowym będą odbywać się zdalnie. To samo może dotyczyć semestru letniego, a co za tym idzie studenci zrezygnują z wynajmu i pozostaną w tym czasie w rodzinnych domach.

Zobacz też: http://www.joujou.pl/zakaz-handlu-w-niedziele-co-sadza-o-tym-polacy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here