historię kredytową

Samo sformułowanie – budowanie zdolności kredytowej – świadczy o tym, że nie zrobimy tego w pięć minut, czy na dzień przed wizytą w banku. O ile zdolność kredytowa niezbędna podczas starań o niski kredyt gotówkowy nie jest wyśrubowana, o tyle podczas próby pozyskania wysokiego kredytu hipotecznego może przesądzić o tym, że żaden bank nie zdecyduje się udzielić nam wsparcia. I to właśnie w momencie chęci pozyskania kredytu na mieszkanie wiele osób boleśnie przekonuje się, że zaniedbali pewne kwestie.

Co bank rozumie pod pojęciem historii kredytowej i dlaczego jest ona tak ważna?

Historia kredytowa to nic innego aniżeli przebieg spłaty naszych dotychczasowych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Każdorazowo kiedy zdecydujemy się zaciągnąć kredyt w banku możemy mieć pewność, że zostanie ona zweryfikowana. Sprawdzone zostanie to czy aktualnie posiadamy jakieś zobowiązania oraz to, czy na swoim koncie mamy już jakieś zamknięte kredyty lub pożyczki oraz jak przebiegała ich spłata.

Historia kredytowa jest niezmiernie ważna. Dlaczego? W ten sposób bank jest w stanie zweryfikować wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Dzięki wcześniejszym zobowiązaniom oraz możliwości wglądu do historii spłaty, może sprawdzić czy wywiązujemy się z zawartych umów i spłacamy raty terminowo. Nie jest więc tajemnicą, że najlepiej oceniane przez bank będą osoby, które miały już na swoim koncie jakieś zobowiązanie i spłacały każdą ratę w terminie ustalonym w umowie. Z kolei liczne opóźnienia i zaległości, a także przeterminowane i niespłacone zobowiązania nie są odbierane pozytywnie. Co więcej to właśnie one mogą przesądzić o tym, że bank nie zdecyduje się kredytować nam środków. Skoro już wcześniej zaciągaliśmy jakieś zobowiązania i nie wywiązywaliśmy się z zwartej umowy dlaczego tym razem miało by być inaczej. Historia kredytowa będzie miała największe znaczenie w momencie gdy staramy się o spory kredyt na długi okres kredytowania, który obciążony jest największym ryzykiem. Dlatego też jeśli zaniedbaliśmy tę kwestię nie powinno nas dziwić to, że bank nie chce udzielić nam kredytu bowiem upatruje w tym nadmierne ryzyko, gdyż nie jesteśmy w jego oczach wiarygodni.

Wiemy już, że wcześniejsze, terminowo spłacane zobowiązania budują nasz pozytywny wizerunek jako kredytobiorcy. Liczne opóźnienia oraz przeterminowane zobowiązania mogą zadecydować, że przekreślimy swoje szanse na kolejny kredyt. Z kolei jak będzie wyglądała nasza sytuacja z momencie gdy staramy się o swój pierwszy kredyt?

Brak historii kredytowej

Oczywiście nie wchodzimy w dorosłość ze zbudowaną historią kredytową. Niestety także banki z automatu nie dają nam puli zaufania, którą albo wykorzystamy albo zaprzepaścimy. O pozytywną historię kredytową musimy zatroszczyć się sami. Co jednak gdy staramy się o swój pierwszy kredyt?

Wiele zależy od tego jak wysoki ma być. Jeśli poza brakiem historii kredytowej spełniamy wszystkie inne warunki co do dochodów, zatrudnienia, wydatków czy sytuacji rodzinnej, nie powinniśmy mieć problemów np. z niewysokim kredytem gotówkowym, kredytem na samochód z drugiej ręki czy kartą kredytową. Problemy pojawią się jednak wtedy gdy jako o pierwszy kredyt zapragniemy starać się o dobrze znany wszystkim kredyt hipoteczny.

Do czego przyda nam się historia kredytowa?

Żyjemy w czasach kiedy to większość z nas aby nabyć nieruchomość musi się zadłużyć. Z kolei własne mieszkanie jest nieodłącznym elementem dorosłego życia. Stąd też większość z nas, prędzej czy później, podejmuje kroki mające na celu nabycie nieruchomości. Jest to jeden z lepszych przykładów na to, że historia kredytowa ma niebagatelne znaczenie.

Kredyt hipoteczny najczęściej wiążę się z kwotą kilkuset tysięcy złotych, a okres kredytowania wynosi nie rzadko nawet 25 czy 30 lat. Stąd też banki niechętnie podchodzą do udzielania tak wysokich i długoterminowych zobowiązań osobom, które nigdy wcześniej nie spłacały chociażby rat za sprzęt RTV i przez to nie są w stanie zweryfikować ich wiarygodności. Dlatego tak jak w wielu innych przypadkach, to czy brak historii kredytowej przeszkodzi nam w zaciągnięciu kredytu w banku, zależne jest od naszej sytuacji oraz rodzaju zobowiązania, o które występujemy.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Na wstępie warto zaznaczyć, że jeśli tylko mamy powody przypuszczać, iż możemy mieć trudności z pozyskaniem kredyt w banku, warto udać się po pomoc do profesjonalnego doradcy kredytowego https://habzafinanse.com.pl/. O ile nie zbudujemy historii kredytowej od zera, w przypadku negatywnych wpisów w bazach dłużników warto zweryfikować czy aby na pewno nie minął już odpowiedni czas i dany wpis nie powinien zostać usunięty. Warto zweryfikować także to czy na pewno wszystkie informacje na nasz temat są prawidłowe. Co do zasady nie powinny pojawić się informacje, które nie dotyczą naszej osoby. Jednakże jak pokazuje życie zdarzają się wyłudzenia i jego próby dlatego też dobrze jest trzymać rękę na pulsie.

Kolejną możliwością jest złożenia wniosku do instytucji udzielającej nam finansowania, które obecnie jest już spłacone, z prośbą o usunięcie wpisu, który obecnie utrudnia nam zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Oczywiście wszystko to będzie dużo prostsze i mniej czasochłonne przy pomocy specjalistów od trudnych kredytów z Habza Finanse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here