dom na mazurach
Fot. Pexels.com

Ciche miejsce do odpoczynku z dala od tempa i chaosu panującego w dużych miastach. Któż z nas nie marzy o takim? Nie ma co się więc dziwić, że osiedlanie się na stałe blisko przyrody lub posiadanie miejsca na weekendowe wypady staje cię coraz bardziej popularną opcją. Jedną z najlepszych lokalizacji w Polsce są Mazury. Kojarzą się one przede wszystkim z zielenią, spokojem i wieloma jeziorami. Zanim jednak postanowimy spełnić marzenie o posiadaniu własnego zakątku spokoju, upewnijmy się, że wybierzemy właściwie. Co więc należy brać pod uwagę kupując dom na Mazurach?

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/dom-na-mazurach-warunki-ktore-musi-spelniac-zanim-zdecydujesz-sie-na-zakup/

Dom na Mazurach – od czego zacząć wybór?

Kupno nieruchomości to zawsze ważna decyzja. Pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest określenie, czy interesuje nas domek nad jeziorem na wyjazdy lub pod wynajem? Czy może dom na Mazurach w którym mielibyśmy się osiedlić? Niezależnie od tego, musimy zdecydować również o tym, czy chcemy, aby nasza własność znajdowała się w pobliżu jeziora czy może nie jest to dla nas, aż tak istotny czynnik. Należy jednak pamiętać, że im bliżej zbiornika wodnego, tym droższa będzie nieruchomość. Nie zapominaj również o komarach! 

Jakie czynniki uwzględnić przy kupnie domu lub działki?

Jeżeli szukamy miejsca blisko jeziora, powinniśmy uwzględnić czynniki związane z czystością wód. A także sprawdzić, czy lokalny urząd gminy posiada mapę zagrożenia powodziowego. Nie chcielibyśmy przecież, aby po większych ulewach lub wiosennych roztopach nasz dom był systematycznie podtapiany.

Niezależnie od tego, czy planujemy zamieszkanie w kupionym domu, czy traktujemy to jako inwestycję w celu zarabiania na wynajmowaniu, warto uwzględnić w planach lokalną infrastrukturę. Domy na mazurach, zwłaszcza te blisko jezior, mogą mieć drogi dojazdowe w nienajlepszym stanie. Powinniśmy również uwzględnić odległość do najbliższego sklepu oraz placówek medycznych w razie nagłych wypadków.

Koniecznością jest również sprawdzenie, czy działka nie znajduje się na terenie parku narodowego lub krajobrazowego ponieważ. W takim wypadku, prawo wiązałoby nas do przestrzegania odgórnie narzuconych zasad zagospodarowania terenu.

Zobacz też: http://www.intelektualnie.pl/dzialka-nad-jeziorem-co-nalezy-wiedziec-przed-zakupem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here