Jak wyglądają studia aktorskie?

Aktorstwo to kierunek studiów, którego ukończenie związane jest z koniecznością obrony pracy magisterskiej. Studia trwają 9 semestrów i nie można odbywać ich w systemie bolońskim. Nie są to wiec studia, które podzielone są na etap zdobywania licencjatu i etap drugiej części – magisterskiej.

Kandydat na studia aktorskie: predyspozycje
Osoba, która chce studiować aktorstwo musi być dyspozycyjna, kreatywna, aktywna, musi lubić ludzi i nie może bać się wystąpień publicznych. Są to studia, podczas których nie tylko występuje się publicznie odtwarzając role, ale są to także studia, podczas których sporo pracuje się nad tekstem literackim. Jego interpretacja, zrozumienie, opracowywanie to spora część studiów tego typu, o czym czasami nie zdają sobie osoby, które marzą o karierze aktora.

Co robi się na studiach aktorskich?
Studia aktorskie warszawa w dużej mierze opierają się również na nauce teorii. Sporo jest zajęć, podczas których można poznać historię literatury, historię teatru polskiego i światowego. Studenci studiują również filozofię oraz podstawy psychologii. Studenci spędzają sporo czasu na interpretowaniu wierszy z różnych epok, a także na zajęciach fizycznych uczących prawidłowego oddychania, intonowania, śpiewania, a także tańca.Aktor musi mieć wysoką świadomość własnego ciała, musi mieć też przepracowane własne emocje. Musi rozumieć ludzi i żyć życiem społecznym. Aktor to humanista w pełni znaczeniu tego słowa.

Studia aktorskie warszawa: przedmioty
Podczas studiowania zetkniemy się z wieloma wykładowcami: ci zmieniają się co semestr. Często są to postaci znane z pierwszych stron gazet. Nauczymy się od nich pracy z kamerą, a także pantominy. Dostaniemy pokaźne lekcje historii sztuki, a także znajdziemy sposób na prawidłowe wykonywanie piosenek. Akademie teatralne kształcą studentów w kilku specjalnościach. Są to: pantomina, ruch, teatr tańca, wokalno-aktorska, dramatyczna, śpiew solowy z aktorstwem.

Studia aktorskie – opinie studentów
Czy studia aktorskie są męczące? Studenci twierdzą, że owszem. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jest to praca nad sobą, polegająca na przełamywaniu swoich barier. Dodatkowo, spędza się sporo czasu na uczelni. Często zajęcia trwają od rana do wieczora. Sporo czasu trzeba też podczas tych studiów odstać na korytarzu, bo poszczególne treningi odbywają się w formie indywidualnej z nauczycielem. A to oznacza, że codziennie trzeba spędzić kilka godzin w kolejce na korytarzu, po tym jak już zdążymy zapisać się na listę. Jest to oczywiście doskonały sposób na życie studenckie w pełni tego słowa znaczenia. Jednak osoby o nieco bardziej zaciętej naturze, które lubią rywalizację, zarabianie pieniędzy oraz które chcą spędzać swój czas jak najbardziej produktywnie, czasami męczą się na tych studiach. Chciałyby już podczas studiów pracować, a to w praktyce jest niemożliwe. Wówczas pojawia się frustracja.

Czy można zostać wyrzuconym ze studiów aktorskich?
Najbardziej specyficzne dla studiów aktorskich jest to, że w zasadzie nie ma się wpływu na to, czy wykładowcy ze studenta zrezygnują. Może być tak, że nawet bardzo pracowity student, który dużo ćwiczy, może zostać wyrzucony ze szkoły. Wszystko przez to, że po prostu nie pasuje do grupy, do wizji, albo nie jest w stanie się zaadaptować do warunków szkoły. Na normalnych studiach nie ma sytuacji, w której ktoś, kto się stara ukończyć studia, nie dostaje takiej możliwości.

Co można robić po aktorstwie?
Osoby, które ukończyły aktorstwo mogą pracować w teatrze, w telewizji, startować w castingach do produkcji filmowych lub wyjeżdżać za granicę, jeśli znają języki. Część osób stawia na aktorstwo, a następnie ląduje w radio lub w mediach. Czasami także osoby po studiach aktorskich zajmują się pracą z dziećmi. Animowanie czasu wolnego w centrach handlowych, mimo że wydaje się być porażką, to jednak jest to jak najbardziej normalna praca, która daje zarobek i pozostaje zgodna z wykształceniem aktora. O tym, czy student zdobędzie powodzenie wśród publiczności oraz czy będzie często obsadzany w rola największego formatu, decyduje oczywiście stopień jego zdolności, ale także osobista charyzma, siła przebicia, ilość godzin spędzonych na staraniu się o pracę oraz znajomości.

Jak dostać się na studia aktorskie?
Aby dostać się na studia aktorskie warszawa, trzeba odegrać scenkę przed jury, które nominuje na studia. Wynik matury liczy się zdecydowanie mniej, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, gdy może decydować pomiędzy kandydatami o podobnych zdolnościach. Idąc na studia aktorskie nie trzeba mieć doświadczenia w odgrywaniu żadnych ról. Studenci naucza się wszystkiego, co potrzebne do wykonywania tego zawodu dopiero na studiach. Liczy się na wstępnie osobowość, predyspozycje, erudycja i charyzma. Poza tym, trzeba być pogodnym – aktor, który nie umie się śmiać i cieszyć życiem, często przegrywa w zawodzie, a optymizmu i hartu ducha nie nauczy nas żadna uczelnia. Osoby znerwicowane, w depresji, zmęczone życiem i sfrustrowane najczęściej ponoszą porażkę na egzaminach wstępnych do akademii teatralnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here