Okres emerytury to okres, który czeka każdego pracownika. W zależności od płci na emeryturę przechodzi się w różnym wieku. Dla kobiet jest to wiek 60 lat, natomiast dla mężczyzn jest to wiek 65 lat. Oczywiście nie jest to wiek obowiązkowego przejścia na emeryturę. Jeśli ktoś chce pracować dłużej oczywiście może.
Wysokość uzyskiwanej emerytury zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to staż pracy, czyli ilość przepracowanych lat oraz wysokość wpłacanych składek emerytalnych w latach pracy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to dwa najważniejsze czynniki wpływające na wysokość przyszłej emerytury.
W czasie naszej pracy co miesiąc nasz pracodawca opłaca w naszym imieniu ubezpieczenie emerytalne. Jest to składa obowiązkowa, która pracodawca musi obowiązkowo odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składa ta zawarta jest w różnicy między wynagrodzeniem brutto a wynagrodzeniem netto. Oprócz składki emerytalnej pracodawca co miesiąc odprowadza także za pracownika składkę zdrowotną. Trzeba wiedzieć, że składka na ubezpieczenie emerytalne jest różna. Wszystko dlatego, iż nie jest to stała kwota a określony proces od wynagrodzenia brutto. Procent ten co miesiąc określa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z tego wynika, że im większe wynagrodzenie tym wyższa składa emerytalna do opłacenia. To oczywiście bezpośrednio przekłada się na wysokość przyszłej emerytury.
Pytanie jakiem można sobie w tym momencie zadać brzmi kiedy pracodawca jest a kiedy nie jest zobowiązany do opłacania składki emerytalnej. Każdy pracodawca musi odprowadzać składkę emerytalną w przypadku kiedy pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę lub umowę zlecenia. Nie ma takiego obowiązku w przypadku kiedy ktoś pracuje na umowę o dzieło. Taka umowa nie jest bowiem oskładkowana.
Nieco inaczej to wygląda w przypadku prowadzenia własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą wszelkie składki zusowskie opłaca sama za siebie. Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych określa ile powinna wynosić składka emerytalno – rentowa oraz składka na ubezpieczenie społeczne. Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą oczywiście nie może o tym zapomnieć. Są to bowiem składki obowiązkowe.
Ubezpieczenie emerytalne może mieć także inną formę. Przepisy mówią także o możliwości dobrowolnego ubezpieczenia. Oznacza to, że każdy z nas może zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chęć dobrowolnego i samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia. Jest to korzystna opcja jeśli ktoś posiada większe środki i chciałby w ten sposób zwiększyć swoją przyszłą emeryturę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych to jednak nie jedyna instytucja odpowiedzialna za naszą emeryturę. Oprócz ZUSu funkcjonują także Otwarte Fundusze Emerytalne. Pytanie jak to działa? Otóż pracodawca odprowadza za pracownika składkę emerytalną. Część tej kwoty Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje do Otwartego Funduszu Emerytalnego, do którego dany pracownik jest zapisany. Otwarty Fundusz Emerytalny inwestuje pozyskane środki. Robi to na różne sposoby. Jest to bądź gra na giełdzie bądź zakup obligacji itp. Wszystko po to, aby skutecznie pomnażać nasze środki finansowe odłożone na czas emerytury.
Oczywiście o własną emeryturę może zadbać sami. Sposobów na to jest kilka. Przede wszystkim możemy oczywiście oszczędzać. Banki oferują wiele różnego rodzaju kont i rachunków oszczędnościowych. Sami z własnej woli możemy co miesiąc wpłacać określone środki na taki rachunek. Co ważne, takie konta oszczędnościowe są także oprocentowane. Zatem nasze środki w zależności od oprocentowania są także pomnażane. Poza kontami oszczędnościowymi innym rozwiązaniem jest także inwestowanie swoich środków finansowych. Na rynku finansowym istnieje wiele funduszy inwestycyjnych, które zajmują się właśnie inwestowaniem naszych środków finansowych, tak aby pozyskać jak największe zyski, z których korzystać będziemy mogli kiedy przejdziemy na emeryturę. Trzeba jednak wiedzieć, że wszelkie inwestowanie środków na rynkach finansowych zawsze obarczone jest większym lub mniejszych ryzykiem.
Jak zatem widać sposobów na wyższą emeryturę jest całkiem sporo. Wszystko oczywiście zależy od naszych możliwości i chęci. Warto jednak zainteresować się tym tematem. Każdy przecież chciałby w przyszłości otrzymywać jak najwyższą emeryturę. Być może oprócz takiego rozwiązania jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych znajdziemy dla siebie także inne ciekawe rozwiązania, które pomogą nam w powiększaniu swoich środków finansowych, które w przyszłości będzie można wykorzystać właśnie na emeryturze.
Oczywiście podstawa to ta emerytura, która wypłacana jest każdemu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak już wspomniano jej wysokość zależy od ilości przepracowanych lat oraz oczywiście od wysokości wpłacanych składem emerytalnych. Jest to emerytura wypłacana przez państwo i należy się ona każdemu pracownikowi, który przechodzi po latach pracy na emeryturę. Nawet jeśli ktoś nie odłożył na swoją emeryturę zbyt dużo to zawsze takiej osobie należy się emerytura minimalna.