Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt?

Od czasu do czasu przychodzi taki moment kiedy każdy z nas potrzebuje dodatkowej gotówki. Powody mogą być różne. Może być to kwestia naprawy jakiegoś sprzętu domowego, który nagle się zepsuł lub na przykład chęć wyjazdu na wakacje. Niezależnie od tego jakie są to potrzeby zawsze stoimy przed wyborem najlepszej oferty kredytowej.

Każdy bank jaki istnieje na rynku oferuje kredyt gotówkowych. W związku z tym wybór ofert kredytowych jest niezwykle duży. Do tego dochodzi także fakt, iż banki mają różne oferty samego kredytu gotówkowego. Z jednej strony jest to po prostu pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Z drugiej strony, mogą być to oferty kredytu gotówkowego na przykład na zakup samochodu itd. To jaką ofertę kredytu gotówkowego wybierzemy zależy oczywiście tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Wybierając ofertę kredytu gotówkowego zwrócić uwagę należy na wiele czynników. Jednym z nich jest oczywiście oprocentowanie kredytu gotówkowego. Oczywiście im mniejsze jest to oprocentowanie tym lepiej. Oznacza to po prostu, że oprocentowanie będzie mniejsze, a tym samym sam kredyt będzie tańszy. Oczywiście różne banki oferują kredyty z różnym oprocentowaniem. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu wszystkie te informacje dotyczące oprocentowania zawarte w ofercie należy bardzo dokładnie przeanalizować. Pamiętać bowiem trzeba, że każda rata kredytu składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest kapitał, a drugi odsetki. Właśnie ta druga część zależy od tego jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego. Dlatego tym bardziej należy do dokładnie przeanalizować. Zaciągając kredyt gotówkowy musimy być bowiem pewni, że w każdym miesiącu będziemy posiadać wystarczającą kwotę gotówki, aby bez problemu dokonać spłaty raty w terminie.

Samo oprocentowanie kredytu to jeszcze nie wszystko co powinno się brać pod uwagę wybierając kredyt gotówkowy. Przeanalizować należy także inne opcje jakie dana oferta posiada. W życiu bywa bowiem różnie. Mogą wystąpić sytuacje kiedy nie będzie wstanie w danym miesiącu zapłacić raty. Pytanie zatem jakie należy sobie zadać brzmi czy oferta danego kredytu gotówkowego posiada tak zwaną opcję „wakacji kredytowych”. O co w tym chodzi? Wakacje kredytowe polegają na tym, iż możemy zgłosić wniosek o przerwę w spłacaniu rat przez pewien okres. Najczęściej jest to okres 3 miesięcy. Warto zatem wybrać taką ofertę kredytu gotówkowego, która posiada właśnie o taką opcję. Oczywiście nie oznacza, że „wakacje kredytowe” oznaczają, iż w ogóle nie zapłacimy tych przykładowych trzech rat. Oczywiście zapłacimy. Wstrzymane raty w ramach „wakacji kredytowych” zostaną po prostu rozłożone na kolejne raty. O tym także musimy pamiętać. Jeśli zdecydujemy się na „wakacje kredytowe” to pamiętać należy, że kolejne raty będą nieco wyższe. Trzeba się z tym liczyć.

Wspomniano o takiej sytuacji kiedy być może nie będziemy wstanie dokonać spłaty raty w danym miesiącu. W przypadku opóźnienia w spłacie zawsze będą doliczane nam odsetki za opóźnienie. Zaciągając kredyt gotówkowy to także zawsze należy brać pod uwagę. Dlatego zawsze należy bardzo dokładnie przeczytać umowę kredytową. W niej będą zapisane wszystkie informacje dotyczące tego jakie mogą czekać nas konsekwencje w przypadku braku spłaty raty kredytu gotówkowego w wyznaczonym w umowie terminie.

Zaciągając kredyt oczywiście należy pamiętać o jeszcze jednej, niezwykle ważnej sprawie. Jest to oczywiście oczywiste jednak warto o tym przypomnieć. A pamiętać należy, że każdy kredyt gotówkowy, każdą pożyczkę zawsze należy spłacić. Nawet jeśli nie jesteśmy wstanie zrobić tego w terminie to nigdy nie unikniemy spłaty długu w ramach zaciągniętego kredytu. Dlatego zaciągnięcie jakiejkolwiek pożyczki czy kredytu zawsze musi być poprzedzone bardzo dokładną analizą dotyczącą tego czy na pewno będziemy wstanie zaciągnięty kredyt spłacić.

Oczywiście samo zaciągnięcie kredytu gotówkowego wcale nie jest takie proste. Żaden bank nie udzieli nam kredytu od tak na słowo. Przede wszystkim bank zawsze sprawdzi czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. W tym celu będziemy musieli przedstawić bankowi informacje o naszym zatrudnieniu oraz osiąganych przychodach. Poza tym każdy bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. To łączy się między innymi także ze sprawdzeniem czy nie jesteśmy wpisani do jakiegoś rejestru długów. Innymi słowy, czy nie mamy już jakiś zaciągniętych zobowiązań, których nie spłacamy. Jeśli okaże się, że tak to wówczas mamy bardzo małe szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Jeśli jednak nie mamy innych zaległych zobowiązań oraz nasze dochody pozwalają na zaciągnięcie kredytu gotówkowego wówczas decyzja banku będzie prawdopodobnie pozytywna i będziemy mogli cieszyć się dodatkową gotówką.

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową? Wszystko najczęściej zależy od tego o jaką kwotę się staramy. Jeśli nie jest to suma duża, na przykład kilka tysięcy złotych, wówczas decyzja nastąpi bardzo szybko, nawet tego samego dnia. Jeśli jednak ta kwota jest wyższa będziemy musieli niestety uzbroić się w cierpliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here