Jak wygląda praca programistów?

Zawód programisty został bardzo spopularyzowany w ostatnich latach. Jest to dość młoda branża, która nie ma jeszcze stulecia, a już dokonano wiele osiągnięć na polu software. Stworzono wiele systemów operacyjnych, postawiono multum stron internetowych oraz zaprogramowano całą masę systemów wbudowanych. Dziedzina jest bardzo młoda, a mimo to jeżeli rozejrzysz się dookoła, to po dłuższym zastanowieniu zdasz sobie sprawę z tego, że większość rzeczy, które cię otaczają stworzył człowiek, który pracuje jako programista. Czym więc zajmują się programiści?

Web developer.

Cóż, to tak naprawdę zależy od tego, czym oni się zajmują. Im trudniejsza dziedzina, tym większe zarobki, ale zazwyczaj idą w parze z mniejszym zapotrzebowanie. Programista PHP zarobki osoby na tym stanowisku mogą sięgać nawet 8 tysięcy złotych! Jest to uzależnione od lokalizacji oraz od tego czym zajmuje się taki programista. Zacznijmy od początku. Programista PHP, czyli języka skryptowego, który służy do tak zwanego wykończenia back-endowego odpowiada za wymianę informacji między użytkownikiem a systemem, bazą danych itd. To ten człowiek odpowiada za to czy nasze dane logowania zostaną porównane z bazą danych i czy każda wprowadzona przez nas informacja trafi do tej bazy. Żeby liczyć na takie zarobki, programista powinien znać podstawy front-endu oraz pracować w stosunku B2B. Front-end developer tworzy kontent strony oraz design. To tutaj królują języki HTML oraz CSS. Cały kontent, który czytasz został napisane w HTML, a design strony w CSS. Jak już się zapewne się domyślasz praca programisty odpowiedzialnego za stawianie stron internetowych wymaga elastyczności i znajomości większości języków webowych, gdyż i tak będzie miał z nimi styczność w życiu zawodowym.

Software Dev.

Inne zadanie mają programiści oprogramowania komputerowego. To oni tworzą programy interaktywne, systemy operacyjne oraz gry. Tutaj króluje C++ oraz C#. Te dwa języki umożliwiają dobrą optymalizację kodu, a także programowanie obiektowe, które pozwala na sprawniejsze tworzenie większych programów. Język C++ jest tak skonstruowany, że możemy go bez problemu zoptymalizować. To właśnie w nim tworzy się najpopularniejsze tytuły gier, ponieważ świetnie gospodaruje pamięcią. C# już nie ma takiej elastyczności, ale efektem ubocznym tego jest tylko fakt, że z jego pomocą możemy szybciej stworzyć oprogramowanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeden język jest pochodną drugiego. Każdy język programowania wymaga odpowiedniej składni oraz struktury, która czyni go idealnym do danego zastosowania. Nie ma języka uniwersalnego.

Czyżby? A Java?

Zarobki programisty PHP mogą wydawać się być spore. Ale to właśnie programiści Java są jednymi z najbardziej (o ile nie najbardziej) opłacanych programistów. Programista piszący w tym języku często tworzy aplikacje webowe, a także gry pod system android. Ten język cieszy się dużą popularnością ze względu na jego przenośność. Żaden język nie jest na tyle uniwersalny jak Java. Z wyjątkiem języków webowych, ale te mają okrojone zastosowanie. W Javie można napisać niemalże wszystko, ale czy trzeba? Język jest wysokopoziomowy i ma bardzo słabą optymalizację. Niestety jest to jego wadą, ale póki postęp technologiczny oferuje tak duży wzrost ilości pamięci operacyjnej, programiści Java nie muszą się martwić o spadek zapotrzebowania. Ten język nie liczy każdego bitu jak C++. On stawia na szybkość tworzenia oprogramowania i przenośność między platformami, co czyni go jednym z najlepszych i najbardziej potrzebnych.

Języki niskopoziomowe

Tutaj schodzimy w niszę programistyczną ponieważ, pomimo zapotrzebowania, programistów systemów wbudowanych jest mało. Tutaj króluje język C, a także assembler. Jeżeli programista wyżej wymienionych języków ma trudną pracę, to taki programista systemów wbudowanych musi dbać o każdy bit pamięci. Tutaj programuje się mikroprocesory oraz sterowniki PLC. Są one tanie, przeznaczone do produkcji masowej. Z tego powodu mają bardzo mało pamięci podręcznej i trzeba napisać kod, który musi być wydajny tak bardzo jak jest to możliwe. Programista niskopoziomowy musi dbać o to, żeby każda linijka kodu pochłaniała jak najmniej zasobów. Ci mają najtrudniejsze zadanie, dlatego jest ich tak mało i dlatego zarobki rzędu 15 tysięcy złotych na rękę są tu na porządku dziennym.

Co jeszcze?

To tylko część rzeczy, o które musi się martwić programista. Często musi potrafić programować hybrydowo. Zdarza się, że klient zmieni zdanie i przyjdzie z wizją czegoś nowego. Trzeba wtedy umieć dostosować kod do jego potrzeb nie spisując dotychczasowej pracy na straty. Do tego wszystkiego programista powinien dbać o czytelność swojego kodu, umieć czytać dokumentacje techniczną oraz znać niektóre programy lub systemy operacyjne, jak na przykład Linux. Branża rozwija się bardzo dynamicznie, przez co trzeba być w niej na bieżąco. Standardy oraz języki potrafią zmieniać się co 5 lat. Nowinki technologiczne przychodzą z roku na rok. Programista nie może sobie pozwolić na zastój. W tym zawodzie trzeba stale się dokształcać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here