Wszystko idzie w software

Branża IT rozwijała się bardzo prężnie na przestrzeni ostatniego wieku. Jest także dosyć nowoczesna, bowiem jej prekursor, Alan Turing żył w XX wieku. To, że jest nowa i tak szybko się rozwija jest skutkiem zapotrzebowania, czego efektem ubocznym są duże zarobki, a także duże zapotrzebowanie na developerów i programistów. No dobra, ale czym jest programowanie?

Programowanie jest procesem projektowania i tworzenia zestawu instrukcji dla komputera, w języku, który jest w stanie zrozumieć. Niestety, ale możliwości komputera ograniczają się do dwóch stanów. Tak i nie, 0 i 1, chodzi o to, że komputer widzi różnice pomiędzy tym czy sygnał elektryczny w danym miejscu występuje, czy go tam nie ma. Dlatego jest w stanie zrozumieć polecenia wykonane w kodzie maszynowym i rozumie język dwójkowy. Większość programistów nie musi się tym przejmować, ponieważ kompilator ma za zadanie przetłumaczyć składnie danego języka programowania na kod, który będzie jasny i zrozumiały dla komputera.

W praktyce tworzenie programów nie jest złożonym procesem, jednak wymaga znajomości podstaw algorytmiki oraz budowania drzewa funkcji, z których każda ma inne zadanie i razem tworzą zestaw instrukcji, który właśnie ma znaczenie komercyjne. Wyrafinowane oprogramowanie, które jest w stanie prognozować pogodę lub wygenerować zestaw wyników wyszukiwania to długie linie kodu stworzone zazwyczaj przez zespół programistów, a nie jednego człowieka.

Sam proces ma dwa główne etapy

Pierwszy, podczas którego analizujemy problem. Zadajemy sobie pytania do czego będzie służył program. Jakie problemy może napotkać przeciętny użytkownik oraz jak najlepiej zaplanować proces tworzenia kodu. Tutaj potrzeba logicznego rozumowania, wzorców projektowych oraz algorytmów, których użyteczność w danym momencie każdy programista musi potrafić ocenić samodzielnie.

Po drugie trzeba umieć przelać te pomysły na język, określony język programowania, którego składnia jest dla nas zrozumiała. W teorii w niemal każdym język można napisać wszystko, co nie znaczy, że jest to konieczne, gdyż może się okazać, że inny język sprawdzi się znacznie lepiej w danym momencie. Trzeba stworzyć zestaw instrukcji, które zrealizują nasz plan. Potem trzeba taki program przetestować w celu znajdowania błędów. Tutaj pomocny jest kompilator, ale sam nie wyłapie wszystkich błędów. Ma nam w tym pomóc, a nie zrobić to za nas.

Programowanie jest dużą motywacją do nauki informatyki. To kiedy komputer zrobi dokładnie to, co mu kazałeś jest podniecające. Poza tym programista cnc zarobki człowieka na takim stanowisku są wysokie, więc może się poszczycić nienaganną pozycją na rynku pracy oraz licznymi bonusami pozapłacowymi.

Programowanie to także możliwość przetestowania pomysłów i uzyskania natychmiastowej informacji zwrotnej. Tutaj każda instrukcja jest odpowiedzialna za jeden proces. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, ale nie ma mowy o domysłach. Jeżeli kod nie działa w taki sposób, jak sobie życzymy, to w większości przypadków jest to nasza wina. Każdą instrukcję, którą wprowadzamy do komputera trzeba dokładnie przemyśleć i zastanowić się, czy efekt jaki wywoła będzie naprawdę pożądany.

Dlaczego programowanie jest tak istotne?

Żyjemy w świecie, w którym software jest jego częścią. Jesteśmy otoczeni technologią. Tak naprawdę ciężko doszukać się sytuacji, w której nie wykonujemy pracy z pomocą komputera. Telewizor, telefon, laptop, drukarka, lodówka, mikrofalówka, drzwi w supermarkecie. Większość rzeczy jest sterowana przez komputer, czyli w działaniu wszystkich urządzeń w naszym otoczeniu maczał palce jakiś programista. Patrząc w przyszłość, zrozumienie zasady działania oraz powstawania programu wydaje się być nieuniknione. Ilość technologii, która jest w okół nas stale rośnie, a co za tym idzie zapotrzebowanie na nią również. Dlatego ważne jest, aby edukacja szkolna uwzględniła proces powstawania oprogramowania i żeby każdy miał możliwość dopracowania albo przynajmniej zrozumienia konieczności zmian danego systemu. Tak samo dzieje się z elektroniką, naprawa słuchawek i przylutowanie nowego jack’a nie stanowi tak dużego problemu jak kiedyś. Jest wiele poradników jak to zrobić krok po kroku.

Jak wyglądałaby edukacja? Można się nauczyć myślenia jak komputer bez pisania kodu, niestety działa to też w drugą stronę. Najlepiej jest opanować te dwie rzeczy. Taką naukę można realizować po przez umożliwienie uczniom realizowania swoich pomysłów za pomocą pseudokodu. Pseudokod jest wykorzystywany przez programistów przed przystąpieniem do pisania w danym języku. Jest on użyteczny, bo zawiera składnie języków naturalnych i pomaga wdrożyć zestaw instrukcji bez znajomości jakiegokolwiek języka. Z myślą o tym powstał język BASIC, który jest wykorzystywany w celach edukacyjnych.

Jak widać programowanie nie jest bardzo istotną dziedziną i niezrozumienie zasad, które w nim panują można mieć opłakane skutki w przyszłości, kiedy będziemy mieć do czynienia z kodem na każdym kroku. Już teraz oprogramowanie towarzyszy nam w większości sytuacji życiowych. Warto więc zgłębić poznawanie tego procesu i nie być w tyle jeżeli chodzi o znajomość myślenia komputerowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here