Kosmetologia - czy warto?

Kosmetologia jest dziedziną błyskawicznie rozwijającą się w ciągu ostatnich kilku lat. Powstają nowe techniki dbania o sobie, zabiegów upiększających czy relaksacyjnych. Coraz więcej kobiet, a nawet mężczyzn decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Najważniejsze jest to, aby interesować się technikami dbania o wygląd, makijażem albo pasjonować się nowinkami w zakresie pielęgnacji ciała czy twarzy. Spektrum zajęć kosmetologa jest ogromne – od prostych czynności typu. makijaż okazjonalny, manicure, pedicure aż do wykonywania skomplikowanych zabiegów wymagających skupienia, wiedzy i precyzji. Z tego też powodu zwykła osoba nie może zostać kosmetologiem, a potrzeba do tego odpowiedniego wykształcenia. Co jest ważne w pracy kosmetologa? Przede wszystkim jest to praca z ludźmi, więc trzeba lubić kontakt z drugim człowiekiem. Ważne jest aby być towarzyskim, uprzejmym i pozytywnie nastawionym. W końcu 8 godzin w ciągu dnia, 5 dni w tygodniu będziemy mieli bez przerwy kontakt z drugim człowiekiem. Po drugie potrzebna jest cierpliwość – do klientów, oraz do wykonywania często skrupulatnych, wymagających czasu i precyzji zabiegów – np. zakładania rzęs. Osoba która nie interesuje się kosmetologią nie wytrzyma na dłuższą metę i straci zainteresowanie zawodem.

Kosmetologia studia, czyli jak wyglądają studia kosmetologiczne i czego uczą?

Studia kosmetologiczne uczą przede wszystkim podstaw pracy z klientem i wszystkich potrzebnych umiejętności do wykonywania swojej pracy. Zajęcia, z jakimi możesz się spotkać na studiach to:

– Zarządzanie (np. własnym salonem kosmetycznym).
– Podstawy Psychologii (pomocna w zbudowani pozytywnej relacji z klientem)
– Język angielski (przydatny w przypadku wyjazdu lub klienta – obcokrajowca)
– Chemia kosmetyczna (nauka o produktach)
– Fizjoterapia i masaż (techniki relaksacyjne)
– Higiena (dezynfekowanie sprzętu, higiena pracy)
– Kosmetologia upiększająca
– Kosmetologia pielęgnacyjna
– Receptura kosmetyczna (tworzenie mieszanek do zabiegów)
– Farmakologia (podstawy produkcji leków – przydatne w leczeniu np. trądziku)
– Doraźna pomoc przedmedyczna (w przypadku wypadków)
– Dermatologia (leczenie zmian dermatologicznych)

A ponadto:
– Estetyka
– Histologia
– Anatomia
– Biochemia
– Biofizyka
– Mikrobiologia
– Immunologia
– Biologia
– Genetyka

Najlepsze uniwersytety oferujące kształcenie na kierunku kosmetologia:

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. (Wydział Farmaceutyczny).

Data założenia to 12 maja 1364 roku. Uczelnia posiada długą tradycję i długie lata przekazuje wiedzę studentom.

2. Uniwersytet Medyczny w Lublinie (Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej).

Jest to jeden z czterech wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Powstał w 1945 roku.

3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi (Wydział Farmaceutyczny).

Wydział farmaceutyczny powstał w roku 1945 jako jednostka Uniwersytetu Łódzkiego, w roku 1950 jako jednostka Akademii Medycznej w Łodzi, w roku 2002 jako jednostka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

4. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie )Wydział Nauk o Zdrowiu).

Uniwersytet obdarzony bardzo dobrą renomą, mimo iż istnieje stosunkowo krótko w porównaniu do innych uniwersytetów medycznych.

5. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej).

Jeden z trzech wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kształci w zakresie kosmetologi od 2009 roku, ale już jest w pierwszej piątce najlepiej kształcących uczelni w tym zawodzie.

6. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu).

Jest to jeden z najstarszych uniwersytetów medycznych w Polsce, co wyróżnia go na tle pozostałych. Świetnie wyposażony i kształcący na bardzo wysokim poziomie.

7. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Farmaceutyczny).

Jeden z najlepszych kierunków kosmetologicznych znajduje się także w mieście potocznie nazywanym miastem studenckim – Toruniu. To malownicze miasto ma do zaoferowania UMK, który jest jedną z bardziej znanych uczelni w Polsce.

8. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (Wydział Fizjoterapii).

Jeden z trzech wydziałów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, powstał w 1976 roku jako drugi wydział na tej uczelni. Z tego powodu jego historia jest bardzo długa, a prestiż wysoki.

9. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (Wydział Rehabilitacji Ruchowej).

AWF w Krakowie ma również do zaoferowania studiowanie na kierunku kosmetologii. Uniwersytet ma bogatą przeszłość, świetnych profesorów i zaspokaja różnorodne zapotrzebowania na kierunki. Z tego też powodu nie można pozostać obojętnym na ofertę tej uczelni.

Kosmetolog, w związku z tym, że często musi naruszyć ciągłość skóry, musi być wykształcony wszechstronnie – nawet medycznie. W każdej pracy zdarzają się wypadki, dlatego musi wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji i udzielić odpowiedniej pomocy przedmedycznej oraz być doinformowanym w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Bez wykwalifikowanego pracownika, żaden salon kosmetyczny nie jest dostatecznie bezpieczny, aby z niego korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here