Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Pomysł na biznes może mieć każdy. Znacznie trudniej go zrealizować. Jeśli jednak taka własna firma marzy nam się od dłuższego czasu, powinniśmy być w stanie zrobić dosłownie wszystko, by ją utworzyć. Rozplanujmy sobie jednak to załatwianie formalności na przynajmniej kilka najbliższych tygodni. Jak najlepiej przygotujmy się do otwarcia nowego biznesu, aby nie dać się niczym zaskoczyć i wszystko załatwić porządnie i, co najważniejsze, zgodnie z prawem. Najprawdopodobniej takie sprawy kompletnie nas nie interesują i nie mamy o nich zielonego pojęcia, ale teraz jednak musimy to zmienić, skoro chcemy, by już niedługo nasza nowa działalność zaistniała na rynku. Najpierw odkryjmy zatem koszty związane z jej prowadzeniem. Wszystkie wypiszmy sobie na kartce i na samym końcu podliczmy, porównując je do tej części naszego budżetu, którą chcieliśmy przeznaczyć na nową firmę. Jednoosobowa działalność gospodarcza podatki mogą nas dosłownie zjeść, jeżeli tylko wcześniej nie będziemy na nie gotowi, postawimy wszystko na jedną kartę i od razu, zupełnie spontanicznie zarejestrujemy taką firmę w urzędzie. A Internet jest właśnie od tego, by takie informacje móc szybko wyszukać, sprawdzić je i się na nich podeprzeć. Zdecydowanie pomogą nam one podczas otwierania nowego biznesu i w trakcie prowadzenia istniejącej i zarejestrowanej już firmy.

Często wydaje się nam, że w Polsce po prostu nie ma biznesmenów. Że wszyscy pracują w kiepskich firmach i zarabiają marne grosze, odbębniając na swoich stanowiskach robotę od ósmej rano do czwartej po południu. A jednak jak pokazują przeprowadzone badania, to właśnie w naszym kraju występuje ogromna ilość biznesmenów, którzy zdecydowali się na prowadzenie właśnie takich jednoosobowych działalności gospodarczych, jakie sami chcielibyśmy utworzyć. O czymś musi to świadczyć. Oznacza to, że założenie biznesu o takiej formie nie może być szczególnie trudne, skomplikowany czy nawet wymagające pod względem finansowym. W Polsce to właśnie ta forma prowadzenia działalności zyskała ostatnio największą popularność, dlatego nic dziwnego w tym, że sami postanowiliśmy się na nią zdecydować. Na pewno o wiele łatwiej będzie nam stawić te pierwsze kroki w świecie biznesu poprzez utworzenie jednoosobowej działalności, aniżeli poprzez zarejestrowanie większej firmy czy całej spółki. Nie możemy jednak myśleć, że będzie to droga prosta i usłana różami. Każdy biznes nakłada na nas pewne obciążenia finansowe. Nawet taka jednoosobowa działalność gospodarcza, choćby była najmniejsza, zmusza nas do płacenia pewnych składek i to comiesięcznych. Niektórych z nich są bardzo wysokie, dlatego jeszcze wcześniej powinniśmy wyliczyć swoje prowizoryczne dochody, aby ostatecznie określić, czy będziemy w stanie pokrywać te wszystkie koszty związane z prowadzeniem biznesu. Nie chcemy przecież zbankrutować. A zachłanność i niewiedza mogą nas do tego doprowadzić.

Czasem możemy być wręcz zmuszeni do otworzenia własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Coraz częściej bowiem taki wymóg nakładają na swoich pracowników różni pracodawcy. Zazwyczaj chodzi tu o tych, którzy prowadzą swoje zakłady i gabinety związane z świadczeniem usług fryzjerskich bądź kosmetycznych. Nie chcą samodzielnie opłacać tych wszystkich składek za zatrudnianie pracowników, dlatego wymuszają na nich otwieranie własnych działalności gospodarczych i w taki oto sposób mogą ograniczać swoje wydatki i je minimalizować – nawet o ponad 20%. Jeżeli bowiem to my sami mamy taką działalność i pracujemy dla czyjejś firmy, nasz pracodawca nie musi opłacać za nas sam składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne – robimy to my, oczywiście na tym tracąc. Uważajmy więc na takie zagrania właścicieli i menadżerów firm. Jeżeli sami nie mamy ochoty na zakładanie żadnego biznesu, bo czujemy, że jednoosobowa działalność gospodarcza podatki okażą się dla nas zbyt wysokie, odmówmy po prostu swojemu szefowi, a jeżeli ten nas przez to zwolni, poszukajmy dla siebie nowej pracy lub nawet zgłośmy sprawę do urzędów i instytucji zajmujących się prawami pracowników. Nikt nie może nas do takich czynności zmuszać. Otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej powinno być naszą własną decyzją.

Bo jeśli podejmiemy ją pochopnie i to na skutek próśb bądź rozkazów swojego szefa i zrobimy to tylko dlatego, by nie stracić swojej posady lub uzyskać awans, najprawdopodobniej później będziemy tego żałować. Kompletnie nieprzygotowani do otwarcia nowego biznesu nie będziemy sobie z nim radzić, a nawet zwykłe składki za podatki bądź świadczenia ubezpieczeniowe sprawią nam sporą trudność, gdy przyjdzie do ich comiesięcznego opłacania. W takiej firmie należy zarabiać naprawdę spore pieniądze (przynajmniej te cztery tysiące netto), aby móc ją spokojnie utrzymać i jeszcze pozostawić sobie coś z tego na własne utrzymanie, codzienne życie czy wszelakie przyjemności. Nie każdemu własny biznes może się opłacić. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę i otwierać go tylko wtedy, gdy dokładnie sobie to wszystko zaplanujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here