Kredyt konsolidacyjny

Banki mają do zaproponowania wiele ciekawych produktów finansowych, dopasowanych do potrzeb klientów o różnej charakterystyce, znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych.
Kredyty konsolidacyjne są najlepszym potwierdzeniem tej tezy. Są to jedne z najpopularniejszych kredytów, z których można skorzystać w niemal każdym konkurencyjnym banku. Do kogo skierowany jest kredyt tego typu? Usługa ta jest dedykowana osobom posiadającym kilka zadłużeń, których spłata jest utrudniona, wymaga zgromadzenia szeregu umów oraz dokumentacji. Kredyt konsolidacyjny jak sama nazwa ich wskazuje połączeniem wszystkich zobowiązań w jedno. Dzięki temu rozwiązaniu kredytobiorca może regulować swoje zobowiązanie poprzez wykonywanie tylko jednego przelewu. Kredyt konsolidacyjny posiadają jednolitą stopę procentową, przeważnie znacznie niższą niż średnia stopa procentowa wszystkich zaciągniętych wcześniej kredytów. To przekłada się na niższą ratę kredytową. Wielką zaletą kredytu jest na przykład to, że niemal wszystkie rodzaje kredytów podlegają konsolidacji.
Kredyt konsolidacyjny jest praktycznym rozwiązaniem, ale nie zawsze oznacza on korzyści finansowych. Pomaga on wyjść z licznych problemów finansowych. Warunkiem jest jednak to, aby wziąć go odpowiednio wcześnie, gdy będzie to jeszcze korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Kredyty konsolidacyjny oferuje przede wszystkim niższe raty kredytu. Na pewno będzie to znaczące odciążenie dla naszego domowego budżetu. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć również świadomość tego, że otrzymujemy dodatkowo wydłużenie okresu spłaty. Bardzo często ten aspekt jest głównym powodem niedotrzymywania wcześniej zaciągniętych kredytów. Wydłużony okres spłaty też jest odciążeniem dla domowego budżetu, który nie musi być tak napięty. Spłata przebiega dłużej, ale jest ona mniej odczuwalna przez gospodarstwo domowe.
Kredyty konsolidacyjny może jawić się jako usługa idealna, która nie posiada żadnych wad na pierwszy rzut oka. Kredyt ten jednak musi przynosić korzyści finansowe również bankom. Jak więc zarabiają na świadczeniu tego rodzaju usług? Tajemnica tkwi właśnie w długości spłacania skonsolidowanego zobowiązania. Należy pamiętać, że zawsze wraz ze wzrostem liczby rat rośnie również część odsetkowa kredytu. Oznacza to, że im więcej rat przyjdzie nam regulować, tym więcej odsetek przyjdzie nam uiścić.
Kredyt konsolidacyjny jest wyjściem z problemów, gdy liczba zobowiązań nie pozwala na systematycznie regulowania ich w terminach ustalonych w umowach kredytowych. Nie zawsze jednak zachodzi konieczność zwrócenia się do banku z prośbą o przekształcenie swoich zobowiązań w kredyt konsolidacyjny. Nie warto tego robić na przykład w momencie, gdy nasze zatory finansowe przybierają charakter przejściowy. Wtedy najlepiej zachować zdrowy rozsądek i spokojnie przeczekać ten czas. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, warto zwrócić się do banku z prośbą o zastosowanie innych wariantów wyjścia z sytuacji. Bank zaproponuje nam na przykład możliwość wprowadzenia karencji w spłacie kredytu albo wakacji kredytów. Czym jest karencja? Jest to nic innego, jak przyznanie wnioskodawcy czasowego odrodzenia spłaty części kapitałowej rat. W tym przypadku regularnie spłacane są części odsetkowe. Jeśli chodzi o wakacje kredytowe, to jest bardziej zaawansowana forma pomocy. Można powiedzieć, że jest to rozszerzona forma karencji. Odroczeniu ulega tutaj nie tylko część odsetkowa raty, ale też rata kapitałowa. Zastosowanie wakacji kredytowych przyniesie nam niezbędny oddech finansowych. Taka informacja jednak zostanie odnotowana w annałach Biura Informacji Kredytowej, czyli na niższej wiarygodności kredytowej. Może to rzutować na zmniejszenie szans otrzymania kredytu następnym razem.
Kredyty konsolidacyjny posiada szereg zalet, za które jednak w dłuższej perspektywie czasu przyjdzie nam więcej zapłacić. Czasem jednak skorzystanie z niego jest koniecznością, która pozwoli nam uniknąć poważnego zagrożenia dla naszego życia – uchroni nas przed najczarniejszym scenariuszem – bankructwem czyli utratą całego dorobku życia. O tym, gdzie konsolidacja będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dowiemy się korzystając ze specjalistycznych narzędzi, które udostępnia nam Internet oraz strony poświęcone produktom bankowym. Szczególnie pomocne są w tym przypadku porównywarki kredytowe. Posiadają one informacje na temat niemal wszystkich kredytów oferowanych przez największe podmioty bankowe. O jakości danego kredytu powiedzą nam też opinie kredytobiorców, którzy zdecydowali się na daną propozycję. Ich opinie mogą być wiarygodnym źródłem, dzięki nim dowiemy się, czy kredytodawcy wywiązują się z zawartych umów. Przed zdecydowaniem się na daną ofertę bankową, należy ją dokładnie przeanalizować, aby nie przepłacać w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, która jest do celu niezbędna, dobrze jest skorzystać z doświadczonego fachowca. Doradcy finansowi posiadają kompetencje, które mogą nam pomóc w podjęciu świadomej decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here