Sezonowa praca w Niemczech

Jeśli chcemy wyjechać do pracy w Niemczech na sezon, powinniśmy szukać tam, gdzie przybywają turyści. Zimą oblegane są ośrodki narciarskie na południu Niemiec, gdzie znajdują się góry. Na północy natomiast jest morze, gdzie znajduje się Rugia: tam również można znaleźć sporo ofert pracy sezonowej.

Sezon w zimach trwa od listopada (zatrudnienia należy szukać już w październiku) aż do końca marca. W ośrodkach narciarskich zbierają się wtedy turyści z całego świata, bo Bawaria to wyjątkowo piękny region. To właśnie wtedy hotelarze potrzebują siły roboczej: kosmetyczek, instruktorów fitness, instruktorów jazdy na nartach, pokojówek, kelnerek, ekip sprzątających oraz fizjoterapeutów. Warto przyjechać do Niemiec na okres zimowy, aby popracować przez kilka miesięcy. Możemy wtedy zarobić dużo więcej niż w trakcie regularnej pracy na etat w Niemczech. Warto przy tym negocjować stawki, zwłaszcza gdy widzimy, że pracodawca szuka kogoś na od zaraz. To oznacza, że jest zdesperowany i nie jest to nic dziwnego: w Niemczech od dawna brakuje ludzi do pracy.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby wyjechać do sezonowej pracy w Niemczech? Przede wszystkim, trzeba znać języki obce. Znajomość niemieckiego nie zawsze jest niesamowicie potrzebna. Czasami, gdy chodzi o pracę na przykład na zmywaku lub w magazynie, czy przy sprzątaniu, potrzebna będzie jedynie umiejętność komunikowania się w języku angielskim. O ile będziemy mieli szczęście do pracodawcy, który mówi po angielsku.

Czy praca sezonowa w górach w Niemczech wymaga posiadania licencji i ukończenia kursów? Wiele zależy tutaj od tego, o jaki rodzaj pracy się ubiegamy. Jeśli ma to być instrukcja jazdy na nartach, wówczas jak najbardziej wymagane jest posiadanie licencji, uzyskanej nawet w Polsce. Jeśli chcemy pracować z dziećmi, to zwykle nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego wykształcenia.
Ortopedzi i rehabilitanci zatrudnieni w ośrodkach narciarskich musza mieć specjalistyczne wykształcenie medyczne.

Praca sezonowa w Niemczech nad morzem
Praca nad morzem w Niemczech jest dość popularna wśród Polaków. Praca sezonowa Niemcy nad morzem jest też stosunkowo łatwa do zdobycia: w sezonie poszukuje się pracowników w zasadzie każdego rodzaju, którzy chcieliby pracować w usługach. Każdego roku odnotowuje się zwiększony popyt nie tylko na Polaków, ale także na Litwinów oraz na Ukraińców. Kobiety mogą być tutaj kelnerkami, sprzątaczkami i sprzedawczyniami w sklepach z pamiątkami lub w budkach z lodami. Mężczyźni natomiast znajda nad morzem w Niemczech zatrudnienie jako sprzedawcy lodów z samochodów lub kucharze, tudzież ogrodnicy.

Inny sposób zatrudnienia na sezon to zaciągnięcie się na statki rejsowe, które wypływają z niemieckich portów. Wypływa się na początku lata i pływa nawet przez pół roku. Jednak pływanie statkami jest polecane jedynie tym osobom, które są niekonfliktowe i takim, które potrafią odnaleźć się w sytuacji totalnego wyizolowania ze świata zewnętrznego. Przez wiele miesięcy nie można właściwie zejść z pokładu statku – jedyny spacer, jaki można odbyć, to ten na pokładzie statku. Jednocześnie, zarobki na statkach nie są wysokie. Zdecydowanie więcej zarobimy, gdy skorzystamy z oferty pracy sezonowej w jednym z niemieckich hoteli nad morzem lub w górach.

Kolejny typ pracy sezonowej w Niemczech to oczywiście rolnictwo. Zbiory warzyw, uprawy cebulek kwiatowych, czy praca w gospodarstwach rolnych u poszczególnych rolników nie cieszy się wielkim powodzeniem wśród osób młodych, ale nadal korzystają z takich ofert Polacy po 50-tym roku życia, którzy nie znają żadnego języka. Praca sezonowa w rolnictwie należy do prac najcięższych i jednocześnie niekoniecznie wyjątkowo dobrze opłacanych. Nie ma się tutaj kontaktu z Niemcami i nie trzeba znać języka. Na farmie jest się otoczonym rodakami lub osobami pochodzenia rumuńskiego, słoweńskiego, słowackiego, węgierskiego lub chorwackiego.

Gdzie szukać ofert pracy sezonowej w Niemczech?
Najłatwiej jest szukać przez internet. Jeszcze łatwiej jest skierować swe kroki do pośredników pracy, którzy pomogą nam załatwić wszelkie formalności związane z rozpoczęciem zatrudnienia w Niemczech. Można również pojechać nad morze do Niemiec w ciemno i tam wynająć sobie pokój w jednym z hoteli i poszukiwać na miejscu zatrudnienia. Trzeba jednak przy tym wiedzieć, że ceny noclegów będą wysokie i poszukiwania w sytuacji, gdy dramatycznie potrzebujemy pieniędzy, nie będą mogły trwać długo. Możliwe jest także udanie się do biura pracy w Niemczech, gdzie również można znaleźć kilka ofert pracy prawie zawsze: dla osób, które znają język, jak i dla osób, które języka nie znają. Dobrym pomysłem jest też szukanie pracy na portalach społecznościowych, na których gromadzą się Polacy już pracujący w Niemczech. Grupy te jednak wykazują się dużym poziomem agresji. Osoba, która zapyta o pracę sezonową w Niemczech na takich grupach zwykle spotka się z licznymi wypowiedziami Polaków, którzy początki emigracji mają za sobą i które wykazują się naszą narodową cechą: zawiścią i brakiem serdeczności ze zdwojoną siłą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here