Jednym z bardziej ciekawych, nowoczesnych, współczesnych zawodów jest spedytor. Przyjrzyjmy się jego pracy oraz odpowiedzmy na pytanie, jak zostać spedytorem.
Spedytor to specjalista, pracujący w branży transportowej. Jego obowiązki często są mylone z kompetencjami logistyka. Ten drugi zajmuje się bardziej ogólną pracą, zajmuje się sprawnym przepływem towarów między firmami, dba o to, aby placówka miała dostęp do surowców, wysyłka towaru odbywała się regularnie. Często pracują w biurze czy na magazynie, są bardzo potrzebni w sklepach jak i zakładach produkcyjnych. Nieco inaczej wygląda praca spedytora. Ten zajmuje się ściśle transportem ładunku z miejsca na miejsce. Nie musi zaprzątać sobie głowy, czy w magazynie jest odpowiednio dużo towaru czy też jak został on ułożony. Towar ma dojechać z punktu A do punktu B jak najszybciej, a zadbać o to musi właśnie spedytor. Zleca on załadowanie i rozładowanie ciężarówek, zajmuje się rozwiązywaniem bieżących problemów, np. na trasie był wypadek i transport utknął w korku. Trzeba znaleźć alternatywne rozwiązanie, aby ładunek dotarł do miejsca docelowego na czas. Transport towarów odbywa się ciągle, dlatego spedytor to osoba bardzo dyspozycyjna, która pracuje niemal 7 dni w tygodniu, a przynajmniej ma zawsze telefon pod ręką.
Naukę w zawodzie spedytora można rozpocząć już w szkole średniej. Należy wybrać profil Technik Spedytor. Nauka w szkole o tym profilu trwa 4 lata (po reformie oświatowej zapewne będzie to już 5 lat dla kolejnych roczników). Podczas nauki w szkole średniej na tym kierunku, oprócz standardowych przedmiotów takich jak w liceach, realizowane są przedmioty zawodowe, związane z podstawami transportu i planowania przepływu towarów. Technika są na różnym poziomie, jedne będą nieco bardziej stawiać na praktykę, w innych będziemy uczyć się głównie teorii i historii branży. Chyba nie trzeba wyjaśniać, które należy wybierać.
Jeśli skończyliśmy inny profil w Technikum lub uczęszczaliśmy do Liceum Ogólnokształcącego, nic straconego. Warto wybrać się na studia, na kierunek „Transport i spedycja” lub „zarządzanie łańcuchem dostaw”. To dobry pomysł również dla techników spedytorów, chcących rozszerzyć swoje kompetencje i poszerzyć zdobytą wiedzę i umiejętności. Przy okazji można się załapać na jakiś staż, nadrobić braki z geografii czy języków obcych.
Czym powinien charakteryzować się człowiek pragnący zostać spedytorem? Ważną kwestią jest odporność na nerwy i stres. Mimo że spedytor sam w sobie nie biega z ładunkiem, to często pracuje pod presją czasu, a w jego otoczeniu dzieje się coś niespodziewanego. Musi wtedy umieć odsunąć emocje na bok i podejmować racjonalne decyzje,zgodne z interesem firmy. To nie jest zawód dla osób, którzy pragną po 6 czy 8 godzinach w pracy wyjść z niej i całkowicie się odciąć od zawodowej kariery. W każdej chwili może zadzwonić telefon z pilną sprawą czy awarią, którą trzeba będzie rozwiązać.
Kolejną ważną cechą u spedytora jest umiejętność posługiwania się językami obcymi. Spedytorzy często pracują w dużych, międzynarodowych firmach, czy też zajmują się transportami za granicę. Znajomość języków obcych będzie bardzo cenną kompetencją, przydatną w bezpośrednich kontaktach i negocjacjach ze sprzedawcami czy dostawcami.
Praca spedytora jest niebanalna, w miarę ciekawa i odpowiedzialna, jednak także często przebiega w nerwowej atmosferze. W związku z tym, osoby chcące zostać spedytorami liczą na wysokie zarobki. jak jest w rzeczywistości? Mediana zarobków u spedytorów wynosi 4900 złotych brutto, więc całkiem przyzwoicie. Z kolei spedytorzy międzynarodowi, uśredniając, zarabiają 5600 złotych brutto. Niektórzy zarabiają nieco powyżej lub poniżej tej kwoty. Wszystko zależy od doświadczenia, wielkości firmy, posiadanych kompetencji, miejsca w którym się pracuje, polityki firmy prowadzonej przez pracodawcę.
Często duże firmy oczekują doświadczenia, dlatego chcąc pracować w tej branży, warto podczas nauki szukać okazji do odbycia stażu czy praktyk. To zawsze kolejna rzecz, którą można sobie wpisać w CV. Może się to okazać decydującym argumentem, który przeważy szalę i zadecyduje o zatrudnieniu nas na stanowiska spedytora.
Jeśli jesteś dobry z geografii oraz języków obcych, pasjonuje cię szeroko pojęty transport i zapewnianie dostępu do towarów odpowiednim podmiotom, jesteś odporny na stres i nie boisz się wyzwań, praca spedytora może być odpowiednia dla ciebie. Zważywszy na to, że spedytorów potrzeba całkiem sporo, przesyłamy coraz więcej towarów, jest coraz więcej sklepów internetowych i kurierów, a także zagranicznych korporacji w Polsce, a mediany zarobków w branży są przyzwoite, warto zainteresować się zarówno zawodem logistyka, jak i spedytora. Kierownicy logistyki zarabiają ok. 10 000 złotych, a dyrektorzy ponad 15 000 złotych. Początkujący w branży związanej z łańcuchem dostaw aż tyle nie otrzymują, ale przecież od czegoś trzeba zacząć. Rynek transportu i przewozów nieustannie się rozwija i potrzebuje nowych pracowników, obeznanych w temacie.