Jak to jest być studentem

Mówi się że studia to najlepszy okres jaki mamy w życiu. I jest w tym bardzo dużo prawdy. Pamiętam jak sam byłem byłem studentem, i swój pierwszy dzień w zupełnie nowym i nieznanym miejscu. Pierwszym dniem było ślubowanie. Po ślubowaniu i przedstawieniu władz mojego wydziału, dziekan poprowadził wykład o falach, których to nietoperze oraz delfiny wykorzystują do komunikacji między sobą. Wykład był świetny, nie zapomnę go do końca życia, po nim dziekan powiedział bardzo ważne zdanie, które zupełnie zmieniło moje życie, oraz to jak postrzegałem studia. Dziekan powiedział, że studia nie są po to by się nauczyć czegoś bardzo ważnego w takim stopniu jak na wpaja to społeczeństwo, studia są po to aby poznać ciekawych ludzi, przeżyć super chwile z nimi oraz by dzięki nim nasze życie było ciekawsze i prostsze w przyszłości. Powiedział to dziekan, bardzo ważna osoba na wydziale, wyżej w hierarchii władz uczelni jest tylko rektor.

Więc jak wyglądają studia, oczami studenta?

Po pierwsze jest to wielka niewiadoma oraz ogromna niepewności, co to będzie, przecież każdy wokół nas straszy jak to będzie ciężko na studiach, ile będzie nauki, ile to trzeba będzie napisać sprawozdań, a nie będąc na studiach nikt nie wiedział co to jest sprawozdanie. Studia to najlepszy czas w życiu, ponieważ to początek samodzielnego życia ale jeszcze bez stresu o to czy nam starczy na jedzenie i na nowe ubrania. Studia to czas by jak najbardziej rozwinąć nasze zainteresowania oraz by sprawdzić, co daje nam najwięcej radości gdy to robimy. Wiele osób rezygnuje po pierwszym semestrze bądź roku, ponieważ źle wybrali kierunek studiów, ale czym jest jeden rok w porównaniu z całym życiem.

Bardzo ważnym aspektem życia studenckiego są koła naukowe, są to koła pasjonatów danej dziedziny, można powiedzieć że to takie bardzo małe firmy. Bowiem każde koło ma swojego prezesa, zarząd i grupę ludzi którzy są na różnych stopniach zaawansowania daną dziedziną. Zazwyczaj w kołach znajdziemy pozytywnie zakręconych fanatyków, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i służą zawsze dobrą radą gdy nie potrafimy rozwiązać jakiegoś problemu. Koła naukowe są o różnej tematyce, w zależności od uczelni jaka wybierzemy oraz tego czym zajmuje się nasz wydział i jaki kierunek studiów wybraliśmy. W kołach naukowych realizowane są pod okiem opiekuna z uczelni, zazwyczaj jest to profesor, bardzo zaawansowane projekty. Jedno z kół naukowych z swoim robotem pojechało na delegację do Stanów zjednoczonych alby wziąć udział w międzynarodowym konkursie robotyki i automatyki. Studia to przygoda, nie wiadomo co przyniesie nam następnego dnia, może stać się zupełnie coś niespodziewanego co zmieni zupełnie nasze życie.

Studia nie są tylko takie kolorowe jak do tej pory opisywałem, jest to również duży kawał chleba do zgryzienia. Ogrom wiedzy jaki trzeba opanować w jeden semestr jest porównywalny do zakresu wiedzy przewidzianego na 3 lata liceum. Niezwykle ważna cechą jest tutaj systematyczność, regularna nauka, choćby nawet regularne powtarzanie materiały bardzo ułatwi nam życie studenckie a zwłaszcza życie podczas sesji egzaminacyjnej.

A czym jest sesja egzaminacyjna?

Otóż sesja jest to około dwu tygodniowy kończący każdy semestr na uczelni, jest to czas rozliczenia się z tego co zrobiliśmy przez cały semestr, jest to czas egzaminów. Jest to czas nieprzespanych nocy w pogoni za nie kończącym się materiałem oraz nadrabiania zaległych projektów i kończenia obecnych w jak najkrótszym tylko czasie. W tym czasie życie towarzyskie studentów niemalże umiera.

Jak wyglądają studia poza czasem spędzonym na uczelni?

Zupełnie podobnie jak każdego normalnego człowieka. Jednak są rzeczy charakterystyczne dla studentów z których słyną, czyli oczywiście słoiki z jedzeniem z domu, mało kiedy zdarza się że ktoś potrafi gotować jak udaje się na studia, więc trzeba się posiłkować tym co mama z domu da. Dlatego studenta, zwłaszcza z pierwszego roku można poznać po wielkich torbach podróżującego oczywiście pociągiem, z całym swoim dobytkiem.

A może jakieś profity?

Legitymacja studencka jest bardzo ważna rzeczą ponieważ, nic bez niej nie załatwimy na uczelni oraz bez niej zniżki studenckie nie są ważne. Nie możemy również wypożyczyć żadnej książki. Gdy poświęcamy wystarczająco dużo czasu na naukę to i nasze wyniki są lepsze niż przeciętnego studenta, a co za tym idzie możemy starać się o stypendium albo naukowe, albo sportowe, a na niektórych uczelniach jest ono nazywane stypendium rektora dla najlepszy studentów. Jest ono przyznawane tylko najlepszym 10 procentom ze wszystkich studentów, czyli trzeba się nie lada postarać aby znaleźć się w tym elitarnym gronie. Jak już nam się uda, to możemy się cieszyć dodatkowym comiesięcznym zastrzykiem gotówki. To są stypendia tylko wewnętrzne, uczelniane. Można też składać podania o pomoc zewnętrzną, brać udział w konkursach, w który nagrodą może być właśnie stypendium.

Podsumowując, z jednej strony życie studenta jest swego rodzaju walką o przetrwania ale z drugiej jest to pierwszy krok w dorosłym życiu. Jeśli dotrwałeś do tej pory to już wiesz jak wyglądają studia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here