Warunki kredytowe

Kredyt to forma pomocy finansowej, oferowana przez bank albo przez instytucję poza bankową. Jest ona obwarowana różnymi warunkami do spełnienia, często ma również doliczone prowizje i koszty około kredytowe, z którymi trzeba się liczyć. Mimo, że na rynku jest bardzo dużo banków i instytucji poza bankowych i każda z tych placówek ma przygotowaną dla swoich klientów bogatą ofertę kredytową, to jednak nie każdy sprosta wszystkim wymogom z tym związanym i nie każdy może taki kredyt uzyskać. W przypadku kredytów hipotecznych, które są zaciągane na długie lata i na bardzo wysokie kwoty, te warunki są jeszcze bardziej radykalne i czasem trudne do spełnienia.
Kredyt hipoteczny na dom
Ludzie marzą o własnym domu, chcą zamieszkać w miejscu, które zapewni im bezpieczeństwo i spokój. A jeśli sami mogą sobie ten dom wybudować, tym lepiej, daje im to więcej satysfakcji. Jednak budowa domu to ogromne przedsięwzięcie także pod względem finansowym i bez kredytu hipotecznego, raczej ciężko jest sobie wyobrazić zrealizowanie tego celu. Kredyt zaciągany pod hipotekę domu, świadczy o tym, że bank wypłaci klientowi potrzebną kwotę na budowę lub zakup domu, ale aż do momentu jego spłaty, będzie on współwłasnością banku. W razie kłopotów ze spłacaniem rat kredytowych, bank może zająć dom i wystawić go na licytację. Dlatego trzeba bardzo poważnie podejść do spłacania wszelkich zobowiązań, zwłaszcza tych związanych z kredytem hipotecznym.
Warunki uzyskania kredytu hipotecznego
Aby dostać kredyt hipoteczny, trzeba spełnić szereg warunków. Kiedyś podstawą był wkład własny, mógł on być w postaci gotówki albo nieruchomości czy ziemi. Jednak obecnie wiele banków oferuje kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, który dla wielu osób jest prawdziwym wybawieniem. Dlatego, że nie każdy posiada odłożoną dużą sumę pieniędzy, większość osób nie ma też dodatkowego mieszkania czy domu, już nie wspominając o działce. Dlatego obecnie dużo łatwiej jest ludziom, taki kredyt hipoteczny uzyskać.
Kolejną ważną kwestią, jest zdolność kredytowa. O kredyt hipoteczny może się starać osoba, która jest zatrudniona na stałe i ma umowę na czas nieokreślony. Ponadto jej comiesięczne przychody muszą być na tyle duże, by można było z nich opłacać miesięczne raty kredytowe i by zostało z nich jeszcze na przeżycie w godny sposób. Bank zwykle sprawdza wpływy na konto klienta z tytułu wynagrodzenia, z ostatnich trzech miesięcy. W niektórych przypadkach ten okres może być dłuższy. Osoby, które dopiero rozpoczęły pracę zawodową, przepracowały mniej niż trzy miesiące, raczej nie dostaną kredytu hipotecznego.
Następną kwestią jest historia kredytowa. Bank bardzo poważnie podchodzi do tej kwestii, bo osoba, która ma kiepską historię kredytową, widnieje w KRD, w przeszłości miała problemy ze spłacaniem swoich zadłużeń, z pewnością dostanie odpowiedź odmowną na jej wniosek o kredyt na dom. Banki nie lubią dłużników, a w przypadku kredytów hipotecznych, które są na bardzo wysokie kwoty, bank nie chce sobie pozwolić na taką stratę, jeśli klient nie będzie spłacał swojego kredytu.
Trzeba też dopełnić wszelkich formalności związanych z budową domu i zakupem działki. Do banku trzeba przedstawić wszystkie dowody z tym związane, a mianowicie umowę przedwstępną z deweloperem z prospektem informacyjnym, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, decyzję o pozwoleniu na budowę, oświadczenie dewelopera, potwierdzenie dostępu domu do drogi utwardzonej, decyzje podziałowe działek itp. Tych dokumentów jest mnóstwo. Jeśli do tego doda się dokumenty związane z prowadzeniem własnej działalności lub z zatrudnieniem, dokumenty tożsamościowe, w tym dowód osobisty, skrócony akt urodzenia, skrócony akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, to tych dokumentów jest naprawdę dużo i można się w tym pogubić. Dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy doradcy kredytowego, który pomoże skompletować wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.
Pomoc doradcy
Doradca kredytowy nic nie pobiera za swoje usługi, jest całkiem darmowy. Dla osób, które muszą się mocno wykosztować, by wybudować swój dom marzeń, jest to duża ulga, bo w ten sposób mogą trochę zaoszczędzić. Mnóstwo osób korzysta więc z takiej nieodpłatnej pomocy, bo doradca nie tylko pomoże skompletować wszystkie dokumenty, ale też pomoże wybrać najlepszą ofertę bankową w kwestii kredytów hipotecznych i załatwić wszystkie formalności z bankiem. To oszczędność pieniędzy i czasu dla klienta, dlatego warto z takiej możliwości skorzystać. Oferty banków z jednej strony są podobne, ale z drugiej różnią się między sobą. Warto więc porównać je ze sobą, zanim podejmie się decyzje o skorzystaniu z jednej oferty. Trzeba porównać minimalny i maksymalny okres spłacania kredytu hipotecznego, oprocentowanie miesięczne raty, RRSO, prowizje bankowe i wiele innych szczegółów. Warto też zwrócić uwagę na to, czy bank wymaga wkładu własnego, czy wręcz przeciwnie. To na pewno pomoże w wyborze, najkorzystniejszej oferty bankowej kredytu hipotecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here