Pożyczki przez Internet

Życie płata nam figle, w związku z czym niestety często jesteśmy przyparci do muru przez problemy finansowe. Przyczyn problemów finansowych jest bardzo wiele, można właściwie wymieniać w nieskończoność. Niskie zarobki, brak możliwości rozwoju lub przeprowadzki do większego miasta w pogoni za lepszą pracą, choroba lub inne zdarzenia losowe. Bez względu na powód problemów finansowych, trzeba im jakoś zaradzić. Najtańszą formą pożyczki jest pożyczenie środków od rodziny lub znajomych. Jednak z różnych powodów możemy nie skorzystać z tego rozwiązania – może być nam wstyd lub po prostu nie mamy w rodzinie nikogo, kto byłby w stanie nam pomóc.

Kolejną instytucją, do której się zgłaszamy, jest bank. Jednak i tutaj możemy spotkać wiele barier. Czas trwania rozpatrzenia wniosku o pożyczkę może być decydujący – w końcu najczęściej pieniędzy potrzebujemy „na już”. Innym problemem mogą być wymagania formalne stawiane przez banki – zaświadczenia o zarobkach, wgląd do PIT lub weryfikacja w systemach kredytowych (np. BIK).

Jeżeli powyższe dwa sposoby z różnych powodów nie są dla nas, warto zastanowić się nad pożyczką w jednej z firm działających w Internecie. Taka forma pożyczki ma wiele zalet. Przede wszystkim najczęściej wystarczy sam dowód osobisty, a wpisy w BIT nie są weryfikowane. Również najczęściej zaświadczenie o dochodach nie jest potrzebne – jedynie w specyficznych sytuacjach, w których firma ma wątpliwości co do naszej zdolności kredytowej. Kolejną z zalet jest wniosek kredytowy wypełniany przez Internet. Zwykle proces ten nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut i jest bardzo prosty – w przeciwieństwie do uciążliwych druków bankowych. Zaznaczyć należy, że samo wypełnienie wniosku o pożyczkę nie niesie za sobą zobowiązań. Dzięki temu, że cały proces przeprowadzany jest przez Internet, wszystkie niezbędne informacje natychmiast lądują w komputerze analityków kredytowych, którzy są gotowi podjąć decyzję o wypłacie nawet w ciągu kilkunastu minut! W efekcie od złożenia wniosku do pojawienia się pieniędzy na naszym koncie mija niewiele czasu. Bardzo często całość formalności załatwiana jest w ciągu 1-2 dni roboczych. Podsumowując zalety pożyczki przez Internet, można powiedzieć, że są szybkie, mało skomplikowane i bezpieczne.

Ile tam naprawdę można pożyczyć w wyżej wymieniony sposób? Skoro nie jesteśmy szczegółowo weryfikowani, szczególnie pod kątem zdolności do spłaty zobowiązań, to oczywiste jest, że żadna firma nie udzieli nam kredytu na 100 tysięcy złotych. Zwykle, w zależności od decyzji analityka kredytowe, który posługuje się wyspecjalizowanymi algorytmami, są to kwoty do ok. 25 tysięcy złotych.

Oczywiście oprócz niewątpliwych zalet, szybka pożyczka przez internet wymaga spełnienia pewnych warunków po naszej stronie. Istotne jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Informacja ta jest weryfikowana poprzez skan dowodu osobistego. Takie podejście firmy jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ trudno byłoby firmom pożyczkowym ścigać ewentualnych dłużników za granicą, w dodatku takich, którzy nie są polskimi rezydentami. Kolejnym z warunków do spełnienia jest konieczność zadeklarowania osiągania stałego dochodu. Jaka jest różnica w tym punkcie pomiędzy bankiem, a firmą udzielającą pożyczek przez Internet? Przede wszystkim chodzi o różnicę pomiędzy zaświadczeniem, a oświadczeniem. Banki wymagają najczęściej oświadczenia, czyli to nasz pracodawca musi, często na druku bankowym, poświadczyć o naszych zarobkach. Oświadczenie wymagane przez firmy pożyczkowe sprowadza się jedynie do naszej osobistej deklaracji. Oczywiście nie wymagam nikogo do składania fałszywych oświadczeń, jednak warto zaznaczyć, że w tej pozycji można wpisać dochody osiągane w szarej lub nawet czarnej strefie – nikt tego nie weryfikuje. Ostatnim warunkiem formalno-prawnym, który jest obligatoryjnie stosowany przez firmy, jest ukończony wiek 18 lat. Myślę, że jest to oczywiste.

Skoro już zdecydujemy się na szybką pożyczkę przez Internet, to musimy być świadomi, że szereg niewątpliwych zalet, jakimi jest brak konieczności dokumentowania dochodów oraz brak weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej, niesie za sobą kilka minusów. Pierwszy z nich to oprocentowanie nieco wyższe niż w banku. Nie ma się jednak czemu dziwić – firmy pożyczkowe ponoszą nieco większe ryzyko. Dzięki nowym regulacjom prawnym, nie musimy się bać, że popadniemy w spiralę długów. Regulacje prawne wymuszają na firmach podawanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowanie oraz podawania reprezentatywnych przykładów. Dzięki temu, chociaż będziemy świadomi, że pożyczka może być trochę droższa, to jednak będziemy znali dokładne wielkości dotyczące oprocentowania oraz rat.

Ostateczna decyzja należy do nas oraz oczywiście naszych możliwości. Czy należy się bać takiej formy pożyczki? Czy szybka pożyczka przez internet jest warta uwagi? Moim zdaniem tak – oczywiście należy bacznie zwrócić uwagę na całkowite koszty kredytu. Jednak spora ilość zalet takiej formy zaciągania zobowiązań z pewnością również ma znaczenie, co może przechylić szalę wyboru na korzyść właśnie firm pożyczkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here