Zawód strażaka oprócz oczywiście stanowiska ratowników medycznych jest trudnym, wyczerpującym często niebezpiecznym oraz niezwykle odpowiedzialnym zawodem. Podczas trudnych akcji strażacy odpowiedzialni bardzo często są za życie innych ludzi, często także narażając swoje własne na ogromne niebezpieczeństwo. Prawie codziennie stykają się z ogromnie niebezpiecznym żywiołem jakim jest ogień, często także ratują ludzi poszkodowanych w czasie wypadków komunikacyjnych. Strażacy w porze wakacyjnej bardzo często przeczesują jeziora w celu odnalezienia osób bądź ciał które porwała woda. Strażacy przeprowadzają niezwykle ryzykowne akcje ratunkowe w kopalniach, walących się budynkach, a także dbają o bezpieczeństwo ludzi podczas dużych imprez. To do nich należy zabezpieczenie uszkodzonych pojazdów i wydostanie z nich poszkodowanych często ciężko rannych rannych osób. Strażacy niekiedy udzielają pierwszej pomocy, zanim na miejsce dotrą zespoły ratownictwa medycznego. Każdy kto choć raz był świadkiem lub uczestnikiem wypadku doskonale zdaje sobie sprawę jak niezbędna jest wtedy pomoc strażaków.
Dlatego też wiele osób zastanawia się ile wynoszą zarobki w straży pożarnej. Coraz więcej mówi się w mediach że zarobki w straży są nieadekwatne do wykonywanego zawodu i podejmowanego ryzyka.
Wypłata strażaka z Państwowej Straży Pożarnej składa się z kilku istotnych czynników. Przede wszystkim do pensji zasadniczej, która wynosi około 1700 złotych każdemu strażakowi przysługuje odpowiedniej wysokości dodatek za stopień. Za najniższy stopień otrzymuje się około 600 złotych. Starszy strażak otrzymuje jedynie kilkanaście złotych więcej. Im wyższy stopień tym wyższa kwota dodatku. Strażak który posiada najwyższy w hierarchii stopień otrzymuje dodatek w kwocie około 1500 złotych.
Każdy ze strażaków może liczyć na tak zwany dodatek stażowy. Kwota ta powstaje z przepracowanych przez niego lat. Co istotne, wliczają się do niego również lata pracy przed służbą. Jeden przepracowany rok równa się jednemu procentowi uposażenia zasadniczego.
Na czas określony strażak może także otrzymać dodatek motywacyjny ustalany kwotowo, w wysokości do 30% najniższego uposażenia.
Kolejny dodatek jaki przysługuje strażakowi to tak zwany dodatek za służbę w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Przysługuje on strażakowi za czas służby wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia bądź uciążliwych w zależności od stopnia.
Przy pierwszym stopniu dodatek ten wynosi pięć procent, przy drugim dziesięć procent, przy trzecim piętnaście procent a przy czwartym dwadzieścia procent.
Należy pamiętać że od tej kwoty należy odliczyć podatek dochodowy oraz składkę zdrowotną.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażak ochotnik otrzymuje ekwiwalent w wysokości nieprzekraczającej 1/175 przeciętnego wynagrodzenia. Strażak może otrzymać maksymalnie kwotę około dwudziestu złotych za godzinę pracy w czasie działań ratowniczych i gaśniczych.
Co ważne, druhowie w wielu jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej za otrzymany ekwiwalent zakupują niezbędny sprzęt oraz środki czystości, tym samym wykonując swoją pracę za darmo. Dzięki pasji i ogromnemu zaangażowaniu podczas akcji wykazują się ogromną sprawnością fizyczną, odwagą a także bezinteresownością. Rzucają swoje zajęcia i na dźwięk syreny w błyskawicznym tempie zjawiają się w budynku straży. W mgnieniu oka przebierają się i wyruszają na akcję.
Zarobki strażaków w Polsce to niestety jedynie ułamek zarobków strażaków w innych krajach europejskich. Na przykład strażacy w Szwecji często otrzymują czterokrotnie wyższą pensję choć wykazują tą samą odwagę i podejmują takie samo ryzyko. Niższą pensję niż polscy specjaliści otrzymują jedynie strażacy na Litwie.
Przed rozpoczęciem służby strażacy składają uroczystą przysięgę, która zobowiązuje ich do niesienia pomocy innym ludziom często narażając przy tym swoje własne. Strażacy często także naprawiają szkody wyrządzone przez potężne burze i wichury. Są nieocenioną pomocą w czasie gwałtownych ulew i podtopień.
W Polsce średnia wypłata w Państwowej Straży Pożarnej wynosi około 4 tysięcy złotych. Większość strażaków pomiędzy służbami podejmuje się dodatkowych prac w celu podreperowania swojego budżetu. Najczęściej pracują wtedy jako mechanicy samochodowi, pracownicy budowlani, kierowcy oraz przy jako pracownicy przy wykańczaniu wnętrz.
Aby pracować w zawodzie strażaka i przetrwać najtrudniejsze, często nawet bardzo przykre i bolesne sytuacje niezbędna jest pasja i całkowite oddanie.
Przed rozpoczęciem służby w straży kandydat musi przejść szereg specjalistycznych badań i szkoleń. Co jakiś czas strażacy zawodowi są zobowiązani do wykonywania badań lekarskich.
Każdy kandydat powinien jednak na samym początku zastanowić się czy podoła w trudnych, często krytycznych sytuacjach oraz czy będzie w stanie fizycznie przetrwać w ciężkich warunkach. Warto dobrze się zastanowić czy będzie on wystarczająco odporny psychicznie w czasie trudnych akcji.