W dzisiejszych czasach przyjęło się myśleć, że człowiek bez wykształcenia nie znaczy zupełnie nic na rynku pracy. Nie może być w żadnym wypadku atrakcyjnym kandydatem dla potencjalnego pracodawcy. Gdy zacznie rywalizować z lepiej wykształconymi od niego osobami, zawsze przegra – gwoździem do jego trumny okaże się rezygnacja z kontynuowania edukacji po szkole ogólnokształcącej. A na pewno warto się uczyć, by zwiększyć swoje prawdopodobieństwo zdobycia dobrej i atrakcyjnej posady. By znaleźć taką pracę, która będzie stawiać przed człowiekiem coraz to ciekawsze wyzwania, jednocześnie oferując mu za nie coraz to lepsze wynagrodzenie. Studia Kalisz, niezależnie już nawet od kierunku, zdecydowanie pomagają to wszystko uzyskać. Nie należy jednak wybierać się na nie wyłącznie po to, by ten dodatkowy papierek uzyskać. Bywają bowiem i tacy ludzie na tym świecie, którzy potrafią studiować całymi latami i jeszcze w życiu dorosłym kontynuują swoją edukację na wyższych uczelniach, wypełniając swoje cv długimi i często żmudnymi opisami zdobytego wykształcenia. A to, że kandydat aplikujący na stanowisko menadżerskie ukończył studia kosmetyczne, nie musi mieć dla pracodawcy czy osoby przeprowadzającej rekrutację żadnej większej wartości. Na jaki kierunek warto więc rzeczywiście się udać? Który z tych oferowanych przez współczesne uczelnie jest w stanie zapewnić młodocianym świetlaną przyszłość? Czy wyższe wykształcenie rzeczywiście pomaga w znalezieniu dobrej pracy, czy jednak zabija kreatywność i przez to utrudnia dorosłe życie? Odpowiedzi na te pytania nie są wcale oczywiste.
Do wykonywania niektórych zawodów wyższe wykształcenie jest niezbędnie potrzebne. Bez niego nikt nie mógłby pracować na stanowisku lekarza czy nawet mniej ważnego pracownika instytucji medycznych. Bez studiów nie da się też zostać adwokatem czy radcą prawnym, a także kierownikiem budowy, nauczycielem bądź architektem. Oczywiście nie brak na świecie takich przypadków, w których ludzie bez żadnego wykształcenia świetnie radzą sobie w dorosłym życiu i osiągają takie sukcesy, jakich byli studenci mogliby im tylko pozazdrościć. Są to jednak sytuacje wyjątkowe i nie można z nich tworzyć reguły. Osobie po studiach zawsze będzie łatwiej zdobyć dobrą pracę aniżeli tej, która wyższego wykształcenia nie posiada. Studia stały się wręcz podstawowym wymogiem większości pracodawców. Jeżeli brakuje im w CV kandydata, jego kandydatura jest automatycznie odrzucana – zwłaszcza że chętnych do pracy nie brakuje, a osoby rekrutujące do firm mają w kim przebierać. Oczywiście nie można też twierdzić, że takie studia załatwią całą sprawę. Oprócz nich liczą się również rzeczywiste umiejętności praktyczne, zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie oraz wrodzone czy nabyte cechy charakteru. To wszystko może mieć wpływ na ostateczny przebieg ścieżki kariery. A każdy chce nią przecież tak pokierować, by być z niej dumnym i zadowolonym.
Oczywiście w polskim szkolnictwie błędów nie brakuje i niestety nikt nie próbuje nic z nimi robić. Wszyscy się do nich przyzwyczaili, a przez to młodzi ludzie uznają, że studia kalisz po prostu muszą wyglądać tak, a nie inaczej. Nikt nie mówi im natomiast o tym, że tylko wybrane kierunki dadzą im szansę na lepszą przyszłość. Pozwolą zdobyć solidne podstawy do tego, by wykonywać ważne dla społeczeństwa zawody, których popularność nie spadnie już po kilku latach i które zawsze będą mieć dla świata spore znaczenie. Bo na pewne branże zawodowe panują okresowe mody. Teraz, gdy wszyscy zaczęli już zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, gigantyczna grupa młodych ludzi zaczęła przybywać na studia związane z treningiem personalnym, dietetyką bądź fizjoterapią. Ta moda nie potrwa jednak zbyt długo. Nagle coś innego stanie się „trendy”, a ludzie przestaną wydawać pieniądze na drogie plany żywieniowe, inwestując je tym razem w aranżowanie ogrodów bądź nowoczesne technologie komputerowe. Najlepiej więc postarać się zdobyć taki zawód, który człowiekowi zapewni stabilność. O ile w dzisiejszych czasach można o niej mówić – wszystko się zmienia i będzie zmieniać się jeszcze przez najbliższe lata.
Dla niektórych pracodawców i rekruterów ważny jest zresztą nie tylko sam kierunek studiów. Oni patrzą również na to, na jakiej uczelni ich kandydaci wcześniej się kształcili – prywatne szkoły, za które należy płacić, zazwyczaj są traktowane gorzej od tych państwowych. Każdy przecież wie, co trzeba zrobić, by się do nich dostać. Wystarczy zapłacić wpisowe, a następnie uiszczać comiesięczne opłaty za możliwość kształcenia. W przypadku uczelni państwowych taka opcja nie istnieje. Na niektóre z nich, zwłaszcza akademie medyczne i politechniki (zlokalizowane w największych polskich miastach), bardzo trudno jest się dostać, bo ilość chętnych jest ogromna, a liczba miejsc mocno ograniczona. Już samo dostanie się na takie renomowane uczelnie jest niemałym wyzwaniem, a utrzymanie się na nich nieraz graniczy z cudem. Wysiłek się jednak opłaca. Pracodawcy takie studia kalisz doceniają zdecydowanie najbardziej.