Studia prawnicze

Z całą pewnością studia prawnicze są jednym z najtrudniejszych kierunków. Wymagają one dużego nakładu pracy, systematyczności, niezawodnej pamięci, spostrzegawczości, oczytania i zaangażowania. Jednak niezmiennie ten kierunek studiów utrzymuje się w ścisłej czołówce wśród najpopularniejszych kierunków. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ukończenie studiów prawniczych z dobrym wynikiem daje możliwości znalezienia wymarzonej, interesującej i dobrze płatnej pracy.
Zazwyczaj absolwenci studiów prawniczych znajdują zatrudnienie jako sędziowie, prokuratorzy, radcy prawni, notariusze, komornicy, kuratorzy sądowi, eksperci w urzędach administracji rządowej i nierządowej, w działach prawnych firm prywatnych lub państwowych bądź jako adwokaci.
Znajdują oni pracę wszędzie tam, gdzie niezbędna jest szeroka wiedza z zakresu prawa, miedzy innymi także w bankach, fundacjach, stowarzyszeniach czy też w firmach ubezpieczeniowych i brokerskich. Na rynku pracy jest ogromna konkurencja w tym zawodzie, jednak nie zniechęca to kolejnych osób do rozpoczęcia studiów w tym kierunku.
W dziedzinie prawa istnieje wiele szczegółowych specjalizacji, na przykład administracja, kierunek ekonomiczno-prawny, kierunek prawno-biznesowy, kierunek prawno-menedżerski, doradztwo podatkowe, kryminologia, prawo kanoniczne, prawo medyczne, prawo ochrony danych osobowych, zarządzanie i prawo w biznesie, prawo w administracji i gospodarce, prawo finansowe i skarbowość, stosunki międzynarodowe, konsulting prawny i gospodarczy, dyplomacja, prawo ochrony środowiska jak i wiele innych, ciekawych a czasem niebanalnych i oryginalnych kierunków.
Ściśle określone specjalizację umożliwiają kształcenie doskonałych specjalistów w danej dziedzinie, oraz rozwój w wymarzonym zawodzie.
Przed przystąpieniem do rekrutacji i złożeniem swoich dokumentów na konkretnej uczelni warto jak najlepiej zaznajomić się z wybranym kierunkiem, zdobyć o nim jak najwięcej potrzebnych informacji aby uniknąć przykrych niespodzianek. Nie należy podejmować takiej decyzji pochopnie, pod wpływem emocji bądź też za namową osób trzecich. Kandydat powinien być przekonany co do wybranego kierunku a także interesować się nim, gdyż w przeciwnym wypadku studiowanie może stać się dla niego po prostu syzyfową pracą. Doskonale gdy kandydat jest świadomy ile lat zajmie mu kształcenie się w tym kierunku i w jakim wieku będzie mógł wejść na rynek pracy. Zazwyczaj studia prawnicze trwają pięć lat, w czym przez dwa lata student kształci się w wybranej specjalizacji.
Bardzo istotną i przydatną wiadomością jest informacja jak wyglądają programy i plany zajęć, aby oszacować czy podczas nauki będzie można podjąć się dorywczego zajęcia, na przykład w weekendy czy popołudnia. Niestety większość studentów z oczywistych powodów musi podjąć się pracy dorywczej, na przykład w kawiarniach, galeriach, marketach, kinach, restauracjach lub sklepach odzieżowych aby samodzielnie utrzymać się w czasie studiów.
Z całą pewnością najważniejszą i fundamentalną kwestią jest, aby kandydat szczerze odpowiedział sobie na pytanie czy na pewno interesuje go właśnie ten kierunek studiów i czy będzie on w stanie poświęcić mu czas i wysiłek.
Studiowanie bez pasji prędzej czy później zmieni się w przykry obowiązek a w ostateczności może to doprowadzić do przerwania nauki i zmarnowania kilku lat ciężkiej pracy.
Bardzo ważne jest aby kandydat miał świadomość że prawo to kierunek realizowany na studiach jednolitych magisterskich i nie ma możliwości zrobienia jedynie licencjatu.
Prawo można studiować także w systemie zaocznym. Mają one taki sam charakter i profil jak studia dzienne, również przygotowują one do podjęcia aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych. Tak samo jak w formie dziennej, po trzecim roku studenci muszą obrać obszar swojej specjalizacji. Studia zaoczne charakteryzują regularne zjazdy, które najczęściej odbywają się co dwa tygodnie. Niestety studiując zaocznie większość materiału i istotnych wiadomości należy przyswoić samodzielnie, w oparciu o własne poszukiwania bez uczestniczenia w wykładach i niezwykle przydatnych ćwiczeniach.
Najczęściej osoby studiujące zaocznie pracują co także utrudnia przyswajanie wiedzy i regularną naukę. Dodatkowe obowiązki zabierają także znaczną ilość czasu i energii. Nie oznacza to jednak że studiowanie prawa w systemie zaocznym jest niemożliwe, wymaga to jedynie większego zawzięcia, systematyczności, samokontroli i zdyscyplinowania. Podejmując się takich studiów najlepiej ustalić sobie konkretny plan działania i ściśle się go trzymać. Studia prawnicze wymagają sporego poświęcenia i pasji. Jednak należy pamiętać także o tym, że ukończenie tego kierunku daje ogromne możliwości i pewny, dobrze płatny zawód. Oczywiście kierunek ten wymaga przyswojenia ogromnej ilości wiedzy, między innymi niezbędnych w pracy paragrafów.
Ważne aby wybrać uczelnie słynącą z dobrej opinii, doświadczonych wykładowców i wielu różnych specjalizacji, które umożliwiają dalszy rozwój w konkretnym kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here