Po tych studiach znajdziesz pracę!!!

W dzisiejszym świecie, statystka mówi że z roku na rok liczba magistrów w naszym kraju cały czas rośnie. Niedługo będziemy mieli Polsce ponad 40 % obywateli z wyższym wykształceniem. Z jednej strony to bardzo dobrze jest gdy naród jest wykształcony, ale z drugiej studia tracą swoją wartość. Kilkanaście lat temu, człowiek z datą końca studiów dostawał od razu pracę, dzisiaj dyplom już tak wiele nie znaczy, liczą się o wiele bardziej niż kiedykolwiek nasze umiejętności, nie to czego system edukacji przy pomocy wykładowców nas nauczy. Około 80% wiedzy, której nauczymy się na studiach nigdy w życiu nam się nie przyda, więc jak znaleźć rozwiązanie z tej tragicznej sytuacji. A może są studia które chodź trochę nam pomogę w przyszłość? To pytanie samo nasuwa się na język…

Jakie są studia z przyszłością?

Jest kilka dziedzin, w których rynek pracy jest ogromny, jednakże trzeba pamiętać że wraz z wielkim rynkiem pracy jest też bardzo duża konkurencja. Musimy się wyróżniać wśród wszystkich ludzi oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jak już za coś się bierzesz to stań się najlepszy ze wszystkich. Teraz przedstawię kilka kierunków studiów, które według mnie mają przyszłość i tak samo jak teraz, to i za 10 lat będzie po nich można znaleźć pracę.

Informatyka, ale jakże można by było się dziwić, że o niej pierwszej wspomnę. A więc, rozejrzyjmy się dookoła siebie większość rzeczy to czysta elektronika, a co potrzeba żeby nawet czajnik do grzania wody działał? specjalne oprogramowanie przystosowane do danego modelu i jego funkcjonalności. Każdy z nas ma telefon, ktoś musiał napisać system aby telefon działał tak a nie inaczej. Pralka, cóż za prymitywne urządzenie ale potrzebny był programista który zaimplementował odpowiednie linie kodu by pralka grzała wodę do 40 stopni Celsjusza a nie np. 80. Wszystkie aplikacje na telefon, na komputer, wszystkie gry w które gramy napisali programiści. Oczywiście nie Ci sami, informatyka to tylko nazwa kierunku studiów. Istnieje kilkadziesiąt specjalizacji w tym zawodzie. Między innymi są to: programista stron internetowych, programista aplikacji mobilnych, twórcy oprogramowania tak na komputery jak i na laptopy, smartphone, PlayStation, Xbox i wiele innych. Są też ludzie którzy testują oprogramowanie aby pozbyć się niepożądanych błędów w finalnej wersji. Ludzie zajmujący się kontrolowaniem czy sprzęt i cała sieć w firmie działa w prawidłowy sposób. Zawodów w tej dziedzinie jest bardzo bardzo dużo. Innowacyjną i przyszłościową gałęzią informatyki są sztuczne sieci neuronowe. Jest to technologia bazująca na podstawie połączeń obecnych w ludzkim mózgu. Sieci neuronowe pokonały wielokrotnie człowieka w szachy, są niezwyciężone. Taką sieć można praktycznie wszystkiego nauczyć. Rynek ten się rozwija praktycznie z dnia na dzień, pracy jest bardzo dużo a będzie jeszcze więcej.

Kolejną bardzo ważną dla życia dziedziną nauki jest medycyna. Od zawsze była ważna dla człowieka, można się pokusić o stwierdzenie że najważniejszą. Można mieć ogromne ambicje, świetne pomysły ale co nam po nich jeżeli nie możemy ich zrealizować albo nikomu nie możemy nawet o nich powiedzieć. Zdrowie jest jedną z najważniejszych dziedzin w naszym życiu, ponieważ bez w pełni sprawnego ciała nie będziemy mogli wykorzystać naszego potencjału tak jakbyśmy tego chcieli. Odnotowuje się Polsce poważne braki w lekarzach, bardzo to źle wróży naszemu społeczeństwu, a z drugiej strony po medycynie na 120% znajdziemy pracę. Jeżeli teraz już są poważne braki w kadrze to co będzie za 10 lat. Mnogość różnych specjalizacji, jakie oferuje medycyna, daje możliwość znalezienia czegoś odpowiedniego dla każdego. Wszystko wygląda super, przyjrzyjmy się trochę jak wyglądają studia medyczne. Trwają one 6 lat, czyli o rok dłużej niż zwykłe studia magisterskie. Ogrom materiału jaki trzeba przerobić jest przerażający. By być dobrym lekarzem trzeba się jednak poświęcić. Ludzie życie jest najcenniejsze na świecie i nie może tu mieć miejsca żaden błąd. Rynek pracy jest ogromny, jak nie w Polsce to za granicą.

Trzecim, ale równie wartym uwagi jak dwa pozostałe kierunki studiów jest zarządzanie. Każda większa i szanująca się firma ma zarząd. Takowy zarząd prowadzi tak firmę aby jej rozwój był jak najszybszy. Każdy filar wielkiej organizacji ma dyrektora np. dyrektor do spraw finansowych, dyrektor do spraw rozwoju na rynki zagraniczne. Zostawmy na chwilę najwyższy szczebel, na halach produkcyjnych ludzie również potrzebują szefa, który spojrzy na zlecenia i powiem ludziom co dziś jest wartością priorytetową a co nie jest warte uwagi. Są to ludzie niezwykle zorganizowanie, mówi się na nich perfekcjoniści. Warto mieć takiego człowieka w swojej firmie. Na tylko polskim rynku jest masa firm, i każda z nich ma przynajmniej jednego szefa, nawet mały sklep spożywczy ma szefa. Rynek pracy jest ogromny. Materiał na studiach nie jest taki trudny do przerobienia, niemniej jednak chętnych jest bardzo dużo, dlatego warto dobrze zdać maturę.

Podsumowując, przedstawiłem trzy kierunki, które są warte uwagi, są to studia z przyszłością. Ale żeby mieć chociaż możliwość trzeba się najpierw tam dostać. A żeby przedostać się przez grupę chętnych trzeba solidnie się przyłożyć do egzaminu maturalnego .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here